Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Biznes i gospodarka

Akcesoria samochodowe, które mogą uratować Ci życie

Ten straszny scenariusz może przydarzyć się każdemu kierowcy: odrywasz wzrok od drogi, aby wyregulować klimatyzator lub zmienić stację radiową – zapominasz o kontrolowaniu odstępu od samochodów jadących przed Tobą.

Ten straszny scenariusz może przydarzyć się każdemu kierowcy: odrywasz wzrok od drogi, aby wyregulować klimatyzator lub zmienić stację radiową – zapominasz o kontrolowaniu odstępu od samochodów jadących przed Tobą. Zanim spojrzysz na drogę, jest już za późno, żeby się zatrzymać lub poprawić trajektorię jazdy. Czy faktycznie za późno?

A co, gdybyś miał w samochodzie system, który widzi przeszkody na drodze, przewiduje zbliżający się wypadek i automatycznie hamuje pojazd, zanim nawet zdążysz zdać sobie sprawę z tego, że jesteś w niebezpieczeństwie?

Na szczęście, ta zaawansowana technologia, znana jako system zapobiegania kolizjom, jest już rzeczywistością. Jest to jeden z wielu dostępnych obecnie w samochodach usprawnień, które poprawiają bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Najnowsza technologia pojawia się zazwyczaj w samochodach o najwyższej klasie, ale z czasem może stać się standardem. Spójrz chociażby na poduszki powietrzne – kiedyś luksusowy dodatek, teraz konwencjonalny składnik wyposażenia każdego samochodu. Żaden posiadacz samochodu nie powinien oszczędzać na funkcjach bezpieczeństwa, które potencjalnie mogą uratować życie jemu lub członkom jego rodziny. Oto kilka przykładów dodatków do samochodu, które w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo jazdy.

Systemy ostrzegania o zjeździe ze swojego pasa ruchu mają za zadanie zapobiegać kolizjom czołowym i innym katastrofom mogących wyniknąć w momencie utraty kontroli nad trajektorią jazdy. Kamery lub inne czujniki, takie jak radar czy podczerwień, są umieszczone wokół pojazdu w celu określenia jego względnej pozycji w pasie. Gdy opuścisz pas ruchu, zostajesz ostrzeżony migającą lampką i sygnałem dźwiękowym.

Zwiększoną widoczność możesz zapewnić sobie instalując na przykład specjalne adaptacyjne reflektory, obracające się podczas zmian położenia pojazdu. Innym sposobem może być zakup dodatkowego lusterka wstecznego, za pomocą którego zobaczysz większy obszar z tyłu swojego samochodu. Taki gadżet kupisz np. w sklepie Volkswagena.

Tylna kamera również ma za zadanie zwiększyć widoczność za samochodem; mała kamera zamontowana na tylnej ściance pojazdu przekazuje obraz do pulpitu nawigacyjnego lub lusterka wstecznego, ułatwiając obserwację obiektów i osób za Twoim samochodem. Kiedyś dodatek do luksusowych modeli, teraz staje się popularnym rozwiązaniem dla samochodów średniej wielkości.

Systemy poduszek powietrznych to chyba najbardziej powszechny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. Są standardem, a z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Nowe modele są wyposażone w systemy poduszek powietrznych przednich, które potrafią automatycznie wykrywać rozmiar i pozycję pasażera oraz powagę stłuczki i korzystają z tych informacji, aby wypełnić się odpowiednią ilością powietrza.

Zobacz więcej akcesoriów samochodowych zwiększających bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny na www.vwuzytkowe-sklep.pl!

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.