Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Złoto – ponadczasowa inwestycja

W czasach kryzysu wielu z nas zastanawia się nad tym, która z dostępnych form inwestycji wciąż jest bezpieczna. Tak jak w wielu innych przypadkach rozwiązaniem okazuje się wybór takich inwestycji, które nie tracą na znaczeniu mimo upływu lat. Złoto niewątpliwie do nich należy.

 

Złoto to jeden z najcenniejszych kruszców. Jego wartość była doskonale znana już w starożytności. Początkowo złoto zastępowało pieniądze. Z czasem w użyciu pojawiły się złote monety i ozdoby wytwarzane ze złota. Ich wartość była jednakowo wysoka we wszystkich krajach, w związku z czym złoto bardzo często było traktowane jako uniwersalna waluta, przewyższająca pod względem użyteczności wszystkie waluty krajowe.
Dziś jego rola jest bardzo zbliżona. Zakup złota to jedna z pewniejszych form inwestowania. Wszystko dlatego, że jego wartość nie zależy od inflacji, ani od różnego rodzaju zawirowań na światowych rynkach finansowych . Nie musisz obawiać się więc, że pieniądze, które zainwestowałeś złoto stracą na wartości. Z dużym prawdopodobieństwem stanie się wręcz przeciwnie. Wystarczy przeanalizować wykresy obrazujące zmiany kursu złota w czasie, by stwierdzić, że w większości okresów jego wartość rośnie.