Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Zabiegi spa od czasów starożytnych..

Skąd wzięły się zabiegi spa? Czy jest to tylko nowoczesny wymysł, chwilowa moda? Otóż nie, to moda trwająca już od starożytności, zabiegi spa wymyślili już starożytni Rzymianie. Sam termin to skrót od łacińskiej sentencji „Sanus per aquam” czyli „zdrowie przez wodę”.

Starożytni Grecy jako pierwsi dostrzegli nierozerwalną więź, która łączy zdrowie fizyczne z psychicznym. Oni także jako pierwsi wykorzystali wodę jako środek leczniczo- pielęgnujący, już dla nich fizyczna uroda była niezmiernie ważna. Starożytni Rzymianie, od Greków zaczerpnąwszy filozofię zachowania i przywracania zdrowia tworzyli wielkie łaźnie- termy, które w krótkim czasie przeobraziły się z ośrodków higieny w ogromne centra rozrywki. W termach toczyło się życie towarzyskie, społeczne i polityczne. Oprócz pomieszczeń z basenami osobnych dla kobiet i mężczyzn znaleźć w nich było można boiska, biblioteki, sale gier, masażu a także bufety. U schyłku imperium Rzymskiego popularność łaźni zdecydowanie spadła. Termy zaczęły być kojarzone z miejscami rozpusty, a w skrajnych przypadkach nawet z domami publicznymi, ugruntowujący swoją władzę Kościół zaczął wiązać je z grzechem i pogaństwem.
Spa to także nazwa miasta w Belgii, które słynie z znanych już od XIV wieku gorących, leczniczych źródeł. Prawdziwy rozkwit to belgijskie uzdrowisko przeżyło na przełomie XVIII i XIX wieku. Wtedy zabiegi spa i pielęgnacja z wykorzystaniem leczniczych wód stały się jednym z popularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu.
Słowo „spa” jako określenie miejsca po raz pierwszy pojawiło się w pojawiło się w 1596 roku. Doktor Timothy Wright nazywał w ten sposób Harrogate, pierwszy angielski kurort.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.