Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Wyspa Kreta i odwiedziny w Heraklionie

Stały się jednym z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych wypraw, a biura podróży od lat promują je jako rewelacyjne miejsce na rodzinne wczasy. Grecja i jej wyspy to wyjątkowe punkty na mapie świata. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Liczne i zróżnicowane atrakcje sprawiają, że na greckich wyspach każdy z nas miło spędzi wolny czas.

Na którą z nich szczególnie warto się wybrać? Miłośników przyrody i tych, którzy stawiają na kameralną atmosferę, oczarować może wyspa Zakynthos. Dla tych, dla których wyspiarska Grecja to nie tylko plaże, ale i unikalne zabytki, wyjątkowym celem wyprawy mogą się okazać takie wyspy, jak Kreta czy Rodos. Tu na nudę nikt nie może narzekać, a wczasy na terenie tych wysp mogą się dla każdego z nas okazać jedyną w swoim rodzaju przygodą.

Dlaczego właśnie Kreta?

Kreta łączy w sobie wiele zalet: cudowne plaże o zróżnicowanym wyglądzie, w tym część dzikich, rzadko odwiedzanych przez ludzi. To także bajeczne, górskie krajobrazy i położone na wysokościach urokliwe wioski i miasteczka, pełne białych tradycyjnych domów. Tam można zaznać prawdziwego spokoju i spowolnienia czasu. Rodzice podróżujący z dziećmi na pewno docenią fakt, że na wyspie tej nie brakuje przyjaznych zwierząt. Jak na wielu greckich wyspach jest tam mnóstwo kotów, ale są także charakterystyczne kozy kri kri i sympatyczne osiołki. To nie jedyny argument, by wybrać się tam z dzieckiem – cała wyspa ma wiele hoteli i lokali przystosowanych do przyjmowania dzieci i przede wszystkim jest bardzo bezpieczna, wbrew temu co czasem mówi się na temat greckich wysp.

Punkt obowiązkowy podczas wakacji na Krecie – Heraklion

To miasto powinien zobaczyć każdy turysta spędzający wczasy na Krecie. Mogący pochwalić się długą historią i cennymi zabytkami Heraklion z pewnością zasługuje na uwagę. W jego pobliżu znajduje się słynny pałac minojski w Knossos, a i na terenie samego miasta nie brak ciekawych miejsc. Co warto wiedzieć o tym mieście przez wyruszeniem na wycieczkę po jego obszarze?

Przede wszystkim, warto pamiętać, że to miasto ma długą historię, a ślady osadnictwa znalezione na jego terenie pochodzą sprzed 9 tysięcy lat. Wiadomo, że już w starożytności istniał tu ważny port, a rozwijająca się na terenie miasta i jego okolicy kultura w znacznym stopniu wpłynęła na europejską sztukę i obyczajowość. W swych długich dziejach miasto było nie tylko ważną osadą grecką. Należało też do Wenecji oraz Turcji, o czym zresztą do dziś przypomina jego różnorodna zabudowa. Najważniejszym zabytkiem miasta jest wenecka twierdza, zbudowana w czasach średniowiecza. Zachwycają jednocześnie mury miejskie oraz fontanna z XVII wieku.

Heraklion może się pochwalić jednocześnie rewelacyjnymi placówkami muzealnymi. Zarówno Muzeum Historyczne, jak i Muzeum Ikon pozwalają lepiej poznać dzieje i kulturę wyspy. Warto też odwiedzić muzeum, którego tematyka koncentruje się na archeologii. Nie powinno to dziwić, skoro w odległości zaledwie kilometrów znajdują się ruiny jednego z najciekawszych antycznych miast na wyspie. W zbiorach muzeum zaprezentowane zostały m.in. ciekawe freski z czasów kultury minojskiej oraz zabytki znacznie starsze, pochodzące z neolitu.
Podsumowując, Kreta to idealne miejsce zarówno dla plażowiczów, amatorów górskich wycieczek, leniwych wieczorów przy winie i owocach morza, zwiedzania, czy spokojnego razem wypoczynku z najmłodszymi.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.