Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Wycinka drzew w trudnych warunkach

Drzewa w lasach najczęściej wycinane są piłami spalinowymi. Metoda ta wiąże się jednak z dużym zagrożeniem, dlatego wycinka musi być wykonywana przez uprawnione osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz zachowują daleko posuniętą ostrożność (zgodnie z przepisami BHP). W trudnych warunkach technika ta zupełnie się nie sprawdza. Jak wygląda wycinka drzew w takich niesprzyjających okolicznościach?

Metody wycinki drzew

Klasyczną metodą wycinki drzew jest podcinanie piłami spalinowymi z poziomu gruntu. Przed przystąpieniem do ścinki, należy dokładnie sprawdzić teren oraz określić przybliżony kierunek obalania. To pozwala ocenić, czy drzewo nie zrobi szkód (nie spadnie na inne drzewa lub budynki). Kierunek obalania można sterować, dzięki podcięciom. Doświadczeni pilarze polecają podcięcie z wycięciem klina. Podcięcie pozwala przechylić drzewo w wybraną stronę. Wycięcie tzw. zawiasów pozwala zaś utrzymać drzewo w początkowej fazie aż do momentu, gdy zawias zostanie zerwany (w ten sposób można określić, kiedy drzewo zacznie spadać oraz spowolnić proces jego obalania).

Ścinanie piłą spalinową sprawdza się w lasach oraz sadach. Na zabudowanych posesjach, obok chodników i ulic, w parkach oraz w innych trudnych warunkach stosuje się bardziej zaawansowane metody, które pozwalają precyzyjnie określić miejsce obalania drzewa i zapewniają pełne bezpieczeństwo.

Wycinka drzew metodą alpinistyczną

W trudnych warunkach stosowana jest alpinistyczna metoda wycinki drzew. Technika ta zapewnia pełne bezpieczeństwo dla budynków znajdujących się obok miejsca przygotowanego pod wycinkę, pozwala nie zamykać ulic czy chodników na czas usuwania drzew lub gałęzi.
Technika alpinistyczna wykorzystuje specjalistyczny sprzęt (podobny do sprzętu alpinistycznego wykorzystywanego w górskich wspinaczkach). Pracownicy firm specjalizujących się w takiej wycince wychodzą na drzewo, gdzie dokonują przecinki gałęzi. Metoda ta nie wymaga wykorzystania specjalnych podnośników, dzięki czemu doskonale sprawdzi się na zamkniętych podwórkach, w pobliżu zabudowań, na cmentarzach. Często stosowana jest także w pobliżu linii energetycznych.

Metoda alpinistyczna pozwala dokonywać wycinki selekcyjnej. Można wybierać określone gałęzie i przycinać właściwie koronę drzewa (w ten sposób można wyciąć np. niebezpieczne konary zwisające nad chodnikiem czy budynkiem). Takie prace można wykonywać o dowolnych porach roku i niemal na każdej wysokości.

Wycinka z podnośników

W trudnych warunkach dobrze sprawdza się metoda wycinki z podnośników. Metoda ta polega na wykorzystaniu podnośników koszowych. Pracownicy ze sprzętem do wycinki podnoszeni są na odpowiednie wysokości i ścinają poszczególne gałęzie. W ten sposób można bezpiecznie dokonać selekcji korony lub ściąć całe drzewo metodą „kawałek po kawałku”.
Technika ta sprawdzi się przy ulicach lub chodnikach. W ten sposób można wyciąć drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu budynków lub częściowo złamały się podczas wichury. Metoda z podnośnika to także doskonały sposób do ścinki wysokich i grubych drzew, których obalanie mogłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników.
Wadą tej techniki jest to, że podnośnik wymaga dużo przestrzeni wokół drzewa, aby możliwe było podjechanie do niego.

Jakie formalności podjąć przed wycinką drzewa?

Zezwolenie na usunięcie drzew wydawane jest przez właściwy Urząd Gminy. Zgodnie z zapisami wydanymi przez Trybunał Konstytucyjny, za otrzymanie zgody na wycinkę drzewa na prywatnej lub firmowej posesji należy uiścić opłatę. Jej wysokość określana jest przez władze samorządowe (wójt może jednak zwolnić mieszkańców gminy z obowiązku opłat).

Artykuł przygotowany przez firmę Gaj – wycinka drzew Częstochowa.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.