Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Właściwości witaminy K

Witamina K jest jedną z ważniejszych witamin w naszej codziennej diecie. Odpowiada m.in. za prawidłową krzepliwość krwi. Jakie są inne właściwości witaminy K i gdzie możemy ją znaleźć?

Witamina K jest ważna w procesach mineralizacji tkanek. Bierze ona udział w wytwarzaniu się protrombiny – białka osocza krwi, które bierze udział w procesach, które zapobiegają m.in. nadmiernemu wypływowi krwi kiedy np. się zranimy. Witamina K zapobiega także krwotokom wewnętrznym, ponieważ reguluje krzepliwość krwi. Reguluje także krwawienie miesięczne u kobiet i hamuje zbyt mocne krwawienie. Jest to ważne szczególnie dla tych osób, które cierpią z powodu anemii. Witamina K odpowiada także za mocne kości. Dzieje się tak, ponieważ jest ona odpowiedzialna za mineralizację tkanek. Kości, by być mocne, potrzebują minerałów, dlatego są dla nas tak istotne, a szczególnie dla osób, które dużą ćwiczą z obciążeniami.

Niedobór tej witaminy możemy zaobserwować, kiedy zauważamy zbyt długo pozostające sińce, zbyt słabą krzepliwość krwi i gdy zauważamy zbyt długie gojenie się ran. Wszelka anomalia związana z krzepliwością krwi może związana być z niedoborem witaminy K. Biegunki również mogą być objawem niedoboru tej ważnej witaminy.

Witamina K z łatwością rozpuszcza się w wodzie, ale także w tłuszczach. Warto więc łączyć produkty bogate w tę witaminę z tłuszczami. Można znaleźć ją m.in. w mięsie i mleku, roślinach oraz produktach zbożowych. Są to jednak ubogie źródła tej witaminy, dlatego w przypadku niedoboru warto ją suplementować. Witaminę K znajdziemy m.in. w lucernie, pomidorach, soi i zielonym groszku. Źródłem tej witaminy są również ciemnozielone warzywa, w tym szpinak, sałata, czy brukselka. Aby zapobiegać niedoborom tej witaminy należy spożywać również dobrej jakości ser oraz wątróbkę i dobrej jakości pieczywo pełnoziarniste.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.