Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Wino domowej roboty

Tego nie można nazwać modą. To nie jest już także kwestia hobby. Coraz częściej mówi się o tym jako o wieloletniej rodzinnej tradycji. Mowa tutaj o domowej produkcji wina, która rzadko kiedy okazuje się dla kogoś czymś nieznanym i potrafi zaszokować. Są tacy ludzie, którzy naprawdę traktują to z wielką pasją i oddają temu dużo czasu. Sam fakt zrobienia czegoś samemu jest czymś niebywałym. Co dopiero kiedy mowa jest o domowej produkcji alkoholu. Jest to satysfakcja, której nie da się opisać słowami tak po prostu. Nawet jeżeli nie wszystko wyjdzie idealnie, to i tak pozostaje w głowie myśl, że próbowano, że starano się. Z kolei jeżeli to wyjdzie, to możliwość podarowaniu komuś butelki własnego wina lub skosztowanie go do rodzinnego obiadu przyprawia o dumę i warto dla takich odczuć starać się zrobić coś na własną rękę. Niektórych oczywiście może przerażać kwestia trudności. Jednakże jak się szybko okazuje – wyprodukowanie własnej, domowej roboty wina nie jest aż tak trudne, a jeżeli ktoś nabierze wprawy, to nie będzie to miało dla niego żadnego poziomu trudności.

Mimo wszystko należy się przyjrzeć potrzebnym składnikom, zanim przejdzie się do wytwarzania wina we własnym zakresie. Co potrzebujemy? Jeżeli chcemy przygotować jedną z bardziej klasycznych wersji, czyli wino z jasnych winogron to potrzebujemy: około 10 kg owoców, do tego 5 l wody, dosyć dużo, bo aż 3,5 kg cukru, oczywiście drożdże winiarskie oraz tzw. balon z rurką fermentacyjną lub jakiekolwiek inne naczynie, które da się szczelnie zamknąć i do którego można założyć rurkę fermentacyjną, by wino wyszło, tak jak ma wyjść. Wino przygotowuje się w tak zwanym gąsiorze lub w butli. Jak taki gąsior wygląda raczej każdy wie. Niektórych może zdziwić obecność drożdży. Tylko, że to nie są takie drożdże jakich używa się przy robieniu ciasta. Są to drożdże winiarskie, które w dużej mierze odpowiadają za prawidłową fermentację winogron, a w efekcie końcowym – za uzyskanie smacznego i bardzo zdrowego wina domowej roboty. Jeżeli chcemy się skupić na zdrowotnych zaletach wina, to wybierzmy owoce ciemne do jego wytwarzania, ponieważ są jeszcze lepsze dla nas.

Oczywiście sam proces fermentacji jest wielodniowy. W tym czasie nasze owoce w butli pracują. W fermentacji pomagają im drożdże winiarskie, a wino robi się coraz lepsze. Gdy już nadejdzie ten długo wyczekiwany dzień, kiedy można wina spróbować, to naprawdę ma się wielką satysfakcję. W zależności od wielkości gąsiora, tyle jest butelek wina. Możemy je komuś podarować w prezencie. Pić je w ważnych momentach, czyli na przykład podczas rodzinnych świąt lub cieszyć się jego obecnością wieczorem przy kolacji z ukochaną osobą. Takie wino smakuje wybornie. Od nas zależy czy będzie ono wytrawne, półwytrawne, słodkie czy półsłodkie. Sami o jego smaku możemy decydować. Takie wino jest również niezwykle zdrowe. Zaleca się dzienne spożywanie około 200 – 300 ml. Nic tylko przyrządzać swoje wino we własnym domu i cieszyć się swoim naprawdę dużym sukcesem

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.