Biznes polega na tym, że jedna osoba coś sprzedaje, klient zaś kupuje, dając swoje pieniądze. Prowadząc firmę czy przedsiębiorstwo, należy jednak liczyć się z tym, że trafić można na nieuczciwych klientów, którzy płacić nie chcą… W takiej sytuacji może okazać się, że najlepszą drogą do rozwiązania problemu będzie windykacja. Czym ona jest i dla kogo będzie najlepsza?
Czym jest windykacja
Najprościej rzecz ujmując, windykacja to dochodzenie w określony w przepisach sposób do należnej zapłaty, której klient nie uiścił. Jej celem jest odzyskanie należnych przedmiotów czy środków finansowych, przy czym działania podejmowane w tym kierunku muszą być zgodnie z obowiązującym prawem.
Jak wykryć zaległe płatności?
By skutecznie przeprowadzić windykację, należy prowadzić monitoring płatności. Statystyki mówią, że najlepiej windykować należności nieregulowane od około trzech miesięcy, czyli młode długi. By szybko zareagować, należy zatem prowadzić monitoring płatności, by szybko dotrzeć do tych osób, które należności nie regulują. To pozwoli na podjęcie efektywnych działań jak najszybciej i zwiększy możliwość rozwiązania sprawy bez uciekania się do pomocy sądów.
Gdy już wykryty zostanie klient, który nie płaci, można spróbować załatwić tę kwestię polubownie, czyli za pomocą windykacji miękkiej. Polega to na wysyłaniu przypomnieć oraz wezwań do zapłaty, w późniejszym czasie także z odsetkami. Jednak jeśli to nie pomaga, warto wykorzystać mocniejsze środki, czyli na przykład przekazaniu danych dłużnika do Biur Informacji Gospodarczej. Kancelarie prawne, jak kancelaria Sienkiewicz, także mogą zająć się sprawą zaległych płatności. Jeśli jednak miękka windykacja nie przynosi rezultatów, nadchodzi czas na przekazanie sprawy do sądu.
Windykacja twarda
Zanim rozpocznie się sprawa sądowa, warto jeszcze raz spróbować przeprowadzić negocjacje z dłużnikiem w celu polubownego odzyskania należności. Jeśli jednak nie przyniesie to rezultatów i pieniądze nie zostaną oddane, zachodzi konieczność wszczęcia windykacji twardej. Tu następuje przekazanie sprawy do sądu, jednak zanim się ona rozpocznie, należy wyliczyć, jaka jest wielkość długu. Należy bowiem pamiętać, że postępowanie sądowe to wydatek i wynosi około 5% wartości sporu, nie więcej jednak niż 100000 zł. Można także w tej sprawie skorzystać z usług e-sądów, gdzie koszty są niższe.
Sprawy windykacyjne nie są przyjemne ani dla przedsiębiorcy, ani dla dłużnika, zawsze więc należy próbować załatwić sprawę polubownie, sądy traktując jako ostateczność.
Poszukujesz sprawdzonego adwokata w sprawie odszkodowań w Szczecinie? Kancelaria adwokacka Anna Sienkiewicz zapewni sprawną obsługę procesu.
Leave a Reply