Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Twoje własne piwo domowe

Tak jak piwa kraftowe podbijają dziś polskie sklepy i bary, tak piwa własnego wyrobu coraz częściej goszczą w naszych domach. Choć mamy coraz większy wybór, to własne piwo nie jest jedynie możliwością spróbowania odmiennych smaków, ale też daje ogromną satysfakcją. Jednakże, by móc zacząć wyrabiać piwo domowe potrzebne jest kilka sprzętów i podstawowe składniki, które pozwolą nam cieszyć się orzeźwiającym smakiem złotego trunku. Jednym z nich jest węgiel aktywny.

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to składnik niezbędny do warzenia piwa. Bez niego nasz napój będzie mętny, zanieczyszczony i o niezbyt przyjemnym zapachu. Jednym słowem, węgiel aktywny oczyszcza destylat, dzięki czemu jest on zdecydowanie lepszej jakości. Składnik ten działa na naprawdę wielu poziomach. Jak już wspomniane, eliminuje nieprzyjemny zapach i smak, zapewnia piękną, klarowną barwę trunku, a także usuwa z niego wszelkiego rodzaju mikrozanieczyszczenia. Węgiel aktywny (można znaleźć go np. na stronie sklepu Winodomowe.pl) idealnie nadaje się do polepszania jakości piwa, bowiem jego działanie najlepiej sprawdza się przy alkoholach poniżej 45%.

Jak stosować węgiel?

Najczęstszą i najpopularniejszą formą występowania węgla aktywnego jest drobny granulat. Składnik ten dodajemy do trunku, który chcemy oczyścić i pozostawiamy w takiej formie na kilka dni. Wskazane jest, aby destylat w takiej formie był mieszany, najlepiej kilka razy dziennie. Aby jeszcze bardziej polepszyć działanie węgla aktywnego, proces oczyszczenia warto przeprowadzić w niskiej temperaturze. Na przykład możemy słoik z cieczą na czas oczyszczania wstawić do lodówki lub postawić, chociażby (jeśli pojemnik jest zbyt duży, by zmieścił się w lodówce) w piwnicy. Po całym procesie, gdy będziemy chcieli już oddzielić węgiel aktywny od płynu, powinniśmy użyć sączków filtracyjnych. Bardzo wiele źródeł radzi także, aby przed użyciem węgla aktywnego polać go wrzącą wodą, bowiem jedynie w taki sposób uda nam się uaktywnić jego działanie. Węgiel aktywny jest także niezwykle ekonomicznym produktem, bowiem istnieją sposoby, by po pierwszym użyciu odzyskać jego część i ponownie jej użyć. Kupując więc go raz, możemy używać go wielokrotnie.

Węgiel aktywny jest więc elementem niezbędnym w procesie destylacji alkoholu-nie tylko piwa domowego, ale też, chociażby wina. Dzięki niemu nasz trunek będzie zdecydowanie smaczniejszy, o przyjemniejszym aromacie i pięknej, klarownej barwie. Jeśli więc chcemy zacząć produkować własny alkohol, warto zaopatrzyć się w węgiel i sprawdzić jego działanie.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.