Transport intermodalny jest rodzajem transportu, którym zdecydowanie warto się zainteresować. Szczególnie w obecnych czasach, gdzie z roku na rok, międzynarodowy handel ma coraz większe zasięgi.
Charakterystyka transportu intermodalnego
Na pewno część osób zarządzającymi przedsiębiorstwami zetknęło się chociaż z samym pojęciem transportu intermodalnego, czy miało okazję z niego skorzystać. Transport intermodalny łączy co najmniej dwie gałęzie środków transportu, które po sobie następują. Przewóz następuje w zintegrowanej jednostce ładunkowej, gdzie nie potrzeba rozformowania. Wtedy działania są szybsze, a towar znacznie rzadziej ulega uszkodzeniu. Taka jednostka to przede wszystkim kontenery, nadwozia, naczepy siodłowe, pociągi drogowe, samochody jednoczołowe, czyli fundament działania transportu intermodalnego. Ten rodzaj przewozu zazwyczaj wymaga jednej umowy i jeden operator jest w to zaangażowany.
Wielką zaletą transportu intermodalnego jest ograniczenie ilości związków chemicznych w trakcie transportu, czyli dbanie o środowisko. Również szybka i terminowa dostawa, obniżka kosztu procesu transportowego, mniejsze ryzyko uszkodzenia towaru, jednorazowo można przewieźć większa partię ładunku. Zalet jest naprawdę wiele. Na pewno transport intermodalny jest dobrym rozwiązaniem.
Warto wiedzieć, że transport kombinowany jest transportem intermodalnym, jednak znaczna część przewozu to droga kolejowa lub morska. Tylko na początku lub końcu, czyli krótkie trasy odbywają się przy użyciu samochodu.
Leave a Reply