Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Tradycje weselnych podziękowań dla gości

Wiele osób twierdzi, że tworzenie podziękowań dla gości wzięło się przede wszystkim z tradycji amerykańskiej, podczas gdy nie jest to prawdą – już w kulturze staropolskiej goście weselni byli bardzo istotni i zwykle obdarowywani przez parę młodą. Trzeba mieć na uwadze, że czasy się jednak zmieniają, a co za tym idzie – zmienia się forma podziękowań. Warto wiedzieć, które rozwiązania są tradycyjne, a które po prostu pozostają bardzo wygodne.

Gościniec na weselu

Gościniec to jedna z podstawowych form, jaka zwykle przybiera weselne podziękowanie dla gości. Gościńce to nic innego jak ciasto weselne, które podawane jest w przygotowanych wcześniej pudełeczkach. Pudełka mogą być tekturowe, plastikowe albo styropianowe. Często zamówić do nich można odpowiednie napisy i naklejki, które pozwalają na zaznaczenie, z jakiej okazji dziękujemy za ciasto. I choć jest to forma bardzo atrakcyjna i ciekawa, to jednak trzeba mieć na uwadze, że ma też wady. Przede wszystkim – jest bardzo nietrwała. Nie jest to podziękowanie, które można przechowywać z tradycją. Co więcej, jeśli organizujemy wesele, na które przyjedzie wielu gości z daleka, to większość z nich nie zdoła dowieźć ciast do domu, zwłaszcza w lecie.

Małe, słodkie co nieco

Inną odmianą gościńców jest małe podziękowanie dla gości w formie czekoladek z napisaną datą i inicjałami nowożeńców albo w formie małych pudełeczek okolicznościowych z cukierkami czy migdałami. Podobno tradycja nakazuje, aby w pudełeczku było pięć migdałów, które symbolizują szczęście, zdrowie, pomyślność, długie życie oraz miłość. Nie każdy jednak gość może jeść migdały – są one dość alergizujące – dlatego w wielu przypadkach zastępuje się je czekoladkami z lukrowaną powierzchnią. Takie podziękowanie jest niewielkie, łatwe do schowania, a przy tym dość wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Do niego dołączyć można mały bilecik z kilkoma słowami od pary młodej.

Ponadczasowo i nietypowo

Jeśli nie chcemy decydować się na słodycze, możemy stworzyć takie podziękowania dla gości, które przetrwają wiele lat. Takie podziękowania dla gości przybierają zwykle wiele form, dlatego dobrze jest najpierw przemyśleć, co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz całą formą wesela. Zazwyczaj pary młode decydują się m.in. na ciekawe magnesy na lodówkę z datą swojego ślubu albo hasłem kojarzącym się ze ślubem i miłością. Można jednak wybrać równie dobrze małe buteleczki z bańkami mydlanymi w formie tortów czy szampanów albo kartki zrobione i podpisane ręcznie przez parę młodą. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.