Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Biznes i gospodarka

SZKOLENIA PRACOWNIKÓW – ZA I PRZECIW

Szkolenia to jeden z najbardziej popularnych sposobów na podniesienie kwalifikacji pracowników w firmie i są jedną z form inwestowania w rozwój kapitału ludzkiego.

Szkolenia to jeden z najbardziej popularnych sposobów na podniesienie kwalifikacji pracowników w firmie i są jedną z form inwestowania w rozwój kapitału ludzkiego. Poza kwalifikacjami zatrudnionych osób, podnoszą one również jakość wykonywanej pracy. Ale czy są one tak naprawdę potrzebne pracownikom? Czy faktycznie są tak korzystne dla firmy oraz dla pracowników i czy warto w nie inwestować?

Korzyści dla pracodawcy

Właściciel firmy, który szuka sposobu na rozwój swojego przedsiębiorstwa, definitywnie powinien zainwestować w organizację szkoleń. Pracownicy, którym daje się możliwość rozwoju i nabycia nowych kwalifikacji, wykorzystują je później w pracy, co przekłada się na wymierne zyski. Rzeczywistość dynamicznie się zmienia; starsza kadra może nie nadążać za młodym pokoleniem w kwestii np. nowinek technicznych. Firmy, aby iść z duchem czasu i podnosić umiejętności pracowników, musi ich douczać. To pozytywnie wpłynie na jej pozycję wobec konkurencji. Przeszkoleni pracownicy rzadziej popełniają błędy, a jak wiadomo, błędy generują straty. Praca staje się wydajniejsza i dużo bardziej efektywna. Jako argumenty przeciw, pracodawcy mogą podawać np. obniżenie wydajności pracy w czasie szkolenia i spore koszty organizacji (wynajem sal, catering, zatrudnienie szkoleniowców). Te niewielkie wady jednak w żadnym wypadku nie przeważają nad zaletami – obniżona efektywność trwa tylko tak długo, jak szkolenie, czyli z reguły od kilku godzin do kilku dni; a koszty przy dobrej organizacji można ograniczyć do minimum. Nawet jeżeli w firmie nie ma warunków do przeprowadzenia szkolenia, to można znaleźć instytucję, która się tym zajmie za rozsądne pieniądze (świetnym przykładem może tu być Grand Royal Hotel z Poznania).

Korzyści dla pracownika

Pracownicy mają okazję zaznajomić się z nieznanymi do tej pory metodami pracy; uczą się nowych technik, które wykorzystują potem w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Przekłada się to później na wymierne zyski – szczególne w przypadku np. szkoleń z zakresu umiejętności negocjacji i technik sprzedaży. Odpowiednie szkolenie może nauczyć pracownika lepszego, bardziej efektywnego podejścia do klienta i metod zachęcenia go do skorzystania z oferowanych usług.

Inną funkcją szkolenia, którą cenią sobie pracownicy jest to, że zebranie się w jednym miejscu w celu nieco innym niż wykonywanie obowiązków służbowych jest doskonały sposobem na integrację. Nawet, jeżeli osoby na co dzień widują się czy nawet współpracują, to często nie mają czasu lub odwagi, żeby ocieplić i zacieśnić stosunki – a to przecież sprzyja komfortowi pracy.

Szkolenia są też sygnałem, że pracownik jest szanowany i doceniany.

Ta inwestycja się opłaca

Podsumowując, rozwój pracowników o nową wiedzę, doświadczenia, techniki i metody pracy może się okazać bardzo owocny dla obu stron. Dobrze zorganizowane i przeprowadzone szkolenie może przynieść wymierne korzyści, dlatego na pewno warto w nie inwestować.

Sprawdź sale konferencyjne w Grand Royal Hotel.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.