Kolejny film, który bez wątpienia można zaliczyć do grona ponadczasowych to „Skrzypek na dachu”. Ekranizacja popularnego musicalu wciąż budzi ogromne emocje mimo upływu czasu.

 

Tematyka filmu tylko z pozoru jest lekka i przyjemna. W rzeczywistości porusza on szereg zagadnień, które wymagają od widza chwili refleksji i zastanowienia. Ukazuje ważne miejsce, które w ówczesnym świecie zajmowała tradycja. Pokazuje też narodziny komunizmu, który rozwijał się w czasach, w których miała miejsce akcja filmu.

 

Niewiele ekranizacji musicali jest równie udanych jak ta. Najlepszym dowodem na to są kolejne nagrody, które udało się jej zdobyć. Film zdobył aż trzy Oscary – na najtrafniejszą adaptację i bardzo udany dobór ścieżki dźwiękowej, za najlepsze zdjęcia i najlepszy dźwięk. Ponadto nominowano go do Oscarów w pięciu kolejnych kategoriach. „Skrzypek na dachu” zdobył też dwa Złote globy i szereg pomniejszych nagród.

 

To bez wątpienia jeden z tych filmów, z którymi powinien bliżej zapoznać się każdy miłośnik kina. To klasyka w najlepszym znaczeniu tego słowa. Choć film został zrealizowany przed ponad 40 laty wciąż cieszy się dużym uznaniem publiczności, również tej z młodszych pokoleń.