Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Biznes i gospodarka

Rozwój dla firmy transportowej a CPK

Z pewnością kiedy myślimy o gospodarce związanej z morzem, do głowy rzadko przychodzi nam nasz własny kraj. Owszem, Holandia, z największym portem pod względem ilości przyjmowanych towarów – Rotterdamem.

Z pewnością kiedy myślimy o gospodarce związanej z morzem, do głowy rzadko przychodzi nam nasz własny kraj. Owszem, Holandia, z największym portem pod względem ilości przyjmowanych towarów – Rotterdamem. Z kawałkiem pięknej historii o morskim imperium, o pierwszej międzynarodowej korporacji, notowanej na giełdzie – Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Albo Wielka Brytania – z pierwszą formalnie założoną marynarką wojenną. Polska, akurat w tej kwestii I Rzeczpospolita, też ma swoje morskie tradycje, nawet jeżeli mniejsze niż państw tradycyjnie i z konieczności związane z morzem.

Tradycje które powinniśmy zyskownie kultywować bowiem mieliśmy do pokonania wielu barier na drodze do uzyskania dostępu do handlu morskiego. Polityczne, czyli nie przychylność sąsiadów lub przynależność do niekorzystnego bloku politycznego, geograficzne, czyli brak bezpośredniego dostępu do oceanu jako światowej magistrali handlu lub infrastrukturalne. W 2018 r. została nam jedynie bariera infrastrukturalna co ma się niedługo zmienić, stanowiąc przełom dla firm transportowych, spedytorów, przewoźników i całego sektora logistyki.

Obok CPK, Port Centralny ma być wielką inwestycją infrastrukturalną, nowym etapem rozwoju i zwiększenia konkurencyjności Gdańska w basenie morza bałtyckiego. Będzie to 500 hektarów terenu wydartego morzu. Planuje się wybudowanie kilku terminali dla różnych rodzajów ładunku jak drobnica, ładunek masowy lub transport pasażerski. Realizacja przedsięwzięcia zapewni Gdańskowi port V generacji.

Budowa nowego nabrzeża portowego naturalnie stanowi okazję do rozwoju dla całej branży logistyki, dla spedytorów i przedsiębiorców prowadzących firmę transportową by stać się kolejnym ogniwem w łańcuchu dostaw, zwłaszcza wobec jak na razie niewystarczającej infrastruktury kolejowej.

Firma transportowa obsługująca transport morski to dobry pomysł na zaistnienie na rynku transportu intermodalnego. Dynamiczny rozwój infrastruktury transportowej w Polsce jest do tego idealną okazją.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.