Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Książki

Rok 1984 George’a Orwella

Niektóre książki zasługują na miano ponadczasowych ze względu na niesłabnącą popularność, jaką się cieszą mimo upływu czasu. Inne ze względu na swoją wymowę, która na przestrzeni lat pozostaje zrozumiała dla kolejnych pokoleń. „Rok 1984” autorstwa George’a Orwella niewątpliwie zalicza się do tej drugiej grupy.

book-1433387-mO czym jest ta powieść? Wprawdzie każdy może interpretować ją w inny sposób, jednak najczęściej uważa się ją za opowieść o zniewoleniu człowieka przez system.

Orwell nie osadził swojej powieści w konkretnym czasie. Z założenia jest to powieść fantastyczna, opisująca bliżej nieokreśloną przyszłość, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że historia w niej przedstawiona pozostaje cały czas aktualna.

Ci z nas, którzy mieli okazję żyć w czasach komuny z pewnością znajdą w niej wiele odniesień do realiów ówczesnej Polski. Nie brakuje jednak i takich, którzy i w dzisiejszym, teoretycznie wolnym społeczeństwie potrafią dostrzec przejawy obecności Wielkiego Brata.

I w tym właśnie tkwi cała siła powieści – osoby żyjące w różnych czasach i różnych realiach wciąż uważają ją za wartościową i cenną. Niewiele książek ma równie ponadczasową wymowę.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.