Klawiatura ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy przy komputerze. Często zauważamy to dopiero wtedy, kiedy trafiamy na nieodpowiedni model. Obok myszki klawiatura jest najczęściej kupowanym elementem wyposażenia komputera stacjonarnego. Klawiatura zewnętrzna przydaje się również w laptopie, zwłaszcza w zawodach wymagających pisania.
Przeciętny konsument nie widzi zbyt wielu różnic pomiędzy poszczególnymi modelami klawiatur, a wyboru dokonuje na podstawie ceny. Z reguły wybór pada na najtańsze urządzenia, co z kolei przekłada się na krótką żywotność sprzętu. Właściwy dobór klawiatury do laptopa uczyni pracę nieporównywalnie bardziej komfortową, a nawet przyspieszy pisanie.
Najpowszechniejszym typem przełącznika, jaki jest stosowany w klawiaturach to przełącznik typu membranowego, którego zasada działania jest niezwykle prosta. W tym wypadku mały, plastikowy klawisz przyciska gumową membranę (w kształcie kopuły). Znajdujący się w niej przełącznik styka się z drukowaną płytką znajdującą się na spodzie klawiatury. To powoduje wysłanie elektrycznego impulsu, który pokazuje się na ekranie w formie odpowiedniego znaku. Taki mechanizm jest niezwykle tani w produkcji. Jeżeli nasza klawiatura do laptopa kosztowała nie więcej niż 30 zł, możemy być pewni, że działa właśnie na wyżej opisanej zasadzie. Przełączniki membranowe mają jednak pewne wady, a największą z nich jest krótka żywotność. Nacisk na klawiszach nie jest rozkładany równomiernie, co z kolei powoduje szybkie zużywanie się membran. Z tego powodu modele membranowe nie są polecane osobom, które mocno eksploatują klawiaturę.
Innym rodzajem jest tzw. mechanizm nożycowy. Na tej zasadzie działa niemal każda klawiatura do laptopa. Każdy przycisk jest wyposażony w plastikowe nożyce, czyli skrzyżowane ze sobą kawałki plastiku. Dzięki nożycom nacisk jest równomiernie rozłożony na całej powierzchni klawisza, a co za tym idzie – znajdujące się pod spodem kopułki przenoszące sygnał nie zużywają się tak szybko. Żywotność tej techniki jest bardzo duża, zwłaszcza gdy nożyce są wykonane z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Klawiatura nie zacina się, a przyciski sprawnie odskakują, co z kolei przekłada się na wygodę pisania. Dawne modele miały pewną wadę – klawisze musiały być naciskane dokładnie w centralnej części, inaczej przyciski nie reagowały. Mechanizm ten został dopracowany we współczesnych klawiaturach.
Jednym z najnowocześniejszych mechanizmów nosi nazwę „motylkowy”. Rozwiązanie zapewnia stabilność w trakcie pisania bez względu na to, w którym miejscu klawisz zostanie naciśnięty.
Leave a Reply