Raz na jakiś czas wszyscy odczuwamy potrzebę uporządkowania i odświeżenia przestrzeni, w której żyjemy. Niezależnie od tego czy chcemy odświeżyć kuchnię, sypialnię czy też całe mieszkanie, ilość asortymentu, pomysłów i idących za nimi wydatków może mocno nadwątlić domowy budżet. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów jak tanio odświeżyć kawalerkę. Zapraszamy do lektury.
Ściany
Pomieszczenie odmalujmy na nowy jasny kolor pozostawiając jedną ze ścian na odrobinę szaleństwa. Zwróćmy uwagę, aby była to płaszczyzna nie zasłonięta telewizorem, a jednocześnie taka, na którą często pada wzrok. Tę ścianę pomalujmy na żywy i kontrastujący do reszty kolor. Przy pomocy szablonów dostępnych w wielkopowierzchniowych sklepach z materiałami budowlanymi możemy stworzyć intrygujące wzory i grafiki. Mogą być umieszczone w rogach lub przy krawędziach, jak i odważnie na środku ściany. A skoro mowa o odważnych posunięciach – możemy także zamówić fototapetę. Firmy je wykonujące mają bazy własnych zdjęć, wykonują je też ze zdjęć klientów. Co więcej w cenie usługi zazwyczaj jest profesjonalny montaż całości na ścianie.
Meble
Szafki, które się nam opatrzyły, możemy własnoręcznie pomalować i odświeżyć. Możemy pokusić się o odnowienie mebli w bardzo popularnym stylu shabby chic – bardzo dużo filmów instruktażowych tej prostej techniki znajdziemy na internecie. Szafki możemy także ozdobić tanią metodą decoupage, do której potrzebne nam są zaledwie trzy rzeczy: pędzel, serwetki z wzorem, który chcemy umieścić na ściankach oraz bezbarwny lakier. Możemy także samodzielnie odświeżyć tapicerkę na krzesłach. Tapicerski zszywacz możemy kupić już nawet za 15 zł. Nie więcej wyniesie nas też metr kwadratowy nowego materiału.
Z racji metrażu kawalerka rządzi się swoimi prawami, niemniej zawsze warto poszukać nowych rozwiązań na aranżację przestrzeni. Często mała zamiana miejsc jednej szafki ze stolikiem daje zaskakujący efekt i funkcjonalne rozwiązanie. Możemy także pokusić się o nowe fronty szafek lub całkowitą wymianę mebli.
Dodatki
Aby całość nabrała nowego wyrazu warto także zainteresować się dodatkami. Po pierwsze zdecydujmy, czy wszystko jest nam potrzebne, czy przestrzeń nie jest zagracona. Zostawmy tylko te dodatki, które będą pasować do nowego stylu naszego mieszkania (niepotrzebne oddajmy znajomym lub wystawmy na sprzedaż w internecie lub ogłośmy w grupach na portalach społecznościowych). Następnie zamieniamy ciężkie zasłony na lekkie rolety, dobieramy doniczki, podkładki na stół, serwetkę na stolik kawowy pod kolor np. nowej tapicerki krzeseł, kanapy lub naszej wyjątkowej ściany i gotowe!
Powyższe zasady można stosować we wszystkich pomieszczeniach. Pamiętajmy jedynie, aby do kuchni i łazienki wybierać farby wodoodporne i odporne na wycieranie, a jeśli pomieszczenia te są dodatkowo małe i wąskie – farby jasne i delikatne. Nowe podłogi to zarówno duży wydatek i nakład pracy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są farby, którymi można pokrywać płytki i parkiety. Mają wysoką klasę ścieralności i są odporne na zmywanie.
Niektórzy robią wiosenne porządki, inni zabierają się za remont. Jeśli nasze mieszkanie potrzebuje wiosennego liftingu, a nie chcemy nim obciążać domowego budżetu, wówczas warta rozważenia jest pożyczka na remont. Jest to wydatek, który zdecydowanie nie pójdzie na marne, a efekt będzie cieszył przez kilka kolejnych lat.
Leave a Reply