Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Recykling to podstawa!

O tym, że segregacja odpadów jest ważna nie trzeba już dzisiaj nikomu przypominać. Tam, gdzie się da próbujemy wykorzystywać naszą ekologiczną świadomość, aby było lepiej dla ochrony środowiska. Posiadamy kosze do segregacji w domu, zbieramy nakrętki, odkładamy makulaturę, mamy specjalne pojemniki na baterię, a wszystko to dzięki temu, że nasza świadomość edukacyjna jest coraz większa.

Od dziecka warto uczyć dobrych wzorców, dlatego obecnie już nawet maluchy wiedzą, że nakrętki od butelek zbieramy, a butelkę wyrzucamy do odpowiedniego kosza. Dzieci robią to instynktownie, a my jeszcze potrzebujemy chwili zastanowienia, chociaż naszą świadomość widać w małych gestach, takich jak wybór ekologicznej torby na zakupy zamiast plastikowej siatki.

W naszych domach stanęły kosze do segregacji. Nie jest to przykład wybrany. Nowa ustawa śmieciowa w wielu miastach spowodowała, że recykling przestał opłacać się wielu rodzinom. Jednak mimo deklaracji o niesegregowaniu z powodów ekonomicznych ludzie i tak segregują, ponieważ dowiadują się od firm wywożących śmieci, że mogą oddawać posegregowane odpady. To tylko pokazuje, jak ważna była edukacja społeczeństwa w ostatnich latach w zakresie segregacji odpadów.

W wielu budynkach szkół i na wydziałach szkół wyższych można zobaczyć, że na korytarzach stoją kosze w różnych kolorach, a obok tego kartony na baterie oraz nakrętki. Nie jest to coś, co zagraca przestrzeń, ale jej naturalny element, bez którego już wiele osób nie wyobraża sobie wyrzucenia śmieci. Na jednym z wydziałów zabrano kosze do segregacji odpadów i postawiono jeden wspólny. Przez tydzień można było zaobserwować zdziwione miny studentów, ale i zabawne zachowania takie, jak np. chowanie śmieci z powrotem do torby. Również widoczne były też odruchy, na które nie zwracamy już uwagi, np. odkręcanie nakrętki i odruchowa chęć wyrzucenia jedną ręką butelki, a drugą nakrętki. Tydzień bez koszy do segregacji odpadów pokazał, że w mentalności młodych ludzi świadomość ekologiczna jest wiedzą codzienną, zwyczajem i kolejną czynnością wyuczoną. Nie trzeba martwić się o następne pokolenia, ponieważ one też już naturalnie przejmą te rytuały.

Jeżeli w domu posiadamy kosze do segregacji odpadów, mamy wydzielone miejsce na baterie, a nakrętki zbieramy całą rodziną, żeby pomóc charytatywnie, to powinniśmy być dumni z tego, że przyczyniamy się swoją postawą do ochrony środowiska, o które tak bardzo walczymy. Jeszcze jest kilka braków, które trzeba w sobie jeszcze wyuczyć (np. zabieranie po sobie śmieci z pikniku etc.), ale nasz poziom zachowań ekologicznych i tak jest duży!

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.