Jeśli jakaś dzielnica miasta Poznania była chętnie wybierana jako miejsce dobre do zamieszkania, to z pewnością jest nią Dębiec. Najstarsze pozostałości osadnictwa na tym terenie pochodzą jeszcze z okresu prehistorycznego. Od IX wieku p.n.e. miejsce to zasiedlały regularnie różne grupy ludzi. Niestety poświadczenie pisemne istnienia osady na tym terenie mamy dopiero z XVII wieku, kiedy to postawiono folwark, który nazwano Dębiec. Ziemia musiała być żyzna, bowiem podczas następnych dwóch stuleci folwark rozrósł się w wieś. Niestety w 1876 r. wybuchł we wsi duży pożar, który strawił całą drewniane domy w tej miejscowości. Po otrząśnięciu się z klęski mieszkańcy wybudowali od nowa Dębiec jako wieś murowaną.
Do miasta został włączony ten obszar dopiero w 1925 roku. Miał on już wtedy połączenie kolejowe z Poznaniem (do naszych czasów została stacja kolejowa Dębiec), zaś niedługo potem zyskał też połączenie tramwajowe oraz dostęp do mediów miejskich.
W okresie drugiej wojny światowej niemieccy naziści wznieśli tu trzy osiedla domów mieszkalnych o różnym charakterze, skupione w paru odcinkach wokół ul. Opolskiej. Były to domy jednorodzinne przeznaczone dla pracowników Waffen SS, czynszówki dla rodzin wielodzietnych oraz baraki przeznaczone dla polskich mieszkańców. To jeden z zabytków, jakie przypominają nam o strasznych czasach ideologii nazistowskiej.
W okresie PRL postawiono tu budynki z mieszkaniami dla pracowników zakładów im. Hipolita Cegielskiego.
Próbowano też zbudować osiedle, które miało być dumą Poznania. Niestety plany zostały porzucone ze względu na brak środków finansowych, jednak powstało trochę wieżowców z wielkiej płyty, które nie pozwalają zapomnieć do dziś o czasach Edwarda Gierka i „propagandy sukcesu”.
Współcześnie nadal buduje się na tym terenie domy. Od deweloperów można nabyć mieszkania Poznań Dębiec na poziomie XXI w.