Jeszcze 10 lat temu i wcześniej, banki były uznawane w większości przypadków przez polskie społeczeństwo jako instytucje zaufania publicznego. Dziś wizerunek ten został mocno nadszarpnięty przez kolejne powództwa wystosowane przez klientów przeciwko nim w ramach pozwów zbiorowych. Postępowanie zbiorowe stało się narzędziem walki obywateli o swoje prawa przed niezawisłym sądem. Daje ono szansę na wspólne przeciwstawienie się klientów nielegalnym praktykom tym i podobnych instytucji.
Strony procesu
Składając pozew zbiorowy należy zgromadzić grupę co najmniej 10 klientów banku, który chce się w takim trybie pozwać. Walka w pojedynkę z taką instytucją nie dawała najmniejszych szans na powodzenie dla klienta. Banki zatrudniają najlepszych adwokatów i potrafią wybronić je przed nawet najbardziej uzasadnionych pozwów. Dlatego do 2009 roku niewiele było spraw przeciwko bankom, a zwłaszcza tych, w których stroną wygraną okazywał się klient.
Niemniej, ustawa z dnia 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym otworzyła szerokie możliwości obywatelom przy przeprowadzaniu podobnych spraw. Poszkodowani klienci nie muszą już godzić się na nadużycia ze strony banków, ale mogą łatwiej, a co najważniejsze – skuteczniej walczyć o swoje prawa. Nie muszą też podejmować wysokich kosztów postępowania indywidualnego przed sądem. Pozew zbiorowy i postępowanie realizowane w takim trybie jest skutecznym narzędziem dochodzenia roszczeń, między innymi od banków.
Pozew zbiorowy musi złożyć grupa osób licząca co najmniej 10 członków, która dochodzi roszczeń tego samego rodzaju. Musi mieć ona swojego reprezentanta, który formalnie wytacza powództwo wobec oskarżonego. Rolę tą mogą pełnić: członek grupy lub rzecznik konsumentów. Ważne jest to, że sam powód musi być zastąpiony adwokatem bądź radcą prawnym. Aby uzyskać pomoc na każdym etapie walki w sądzie z bankiem można skorzystać z pomocy, jaką świadczy Fundacja Ochrony Zbiorowej. Pozwy zbiorowe przeciwko bankom są składane coraz częściej, a biorą w nich udział setki klientów.
Przykład pozwu zbiorowego przeciwko mBankowi
Obywatele powinni próbować walczyć o swoje prawa w ramach postępowania grupowego. Można osiągnąć w ten sposób sukces, czego przykładem jest wystosowanie pozwu zbiorowego przeciwko BRE Bankowi przez niezadowolonych klientów. Zarzucili oni mu wadliwą realizację umów kredytowych, w wyniku czego ponieśli szkodę. Proces zakończył się pozytywnie dla klientów, bowiem wywalczyli oni stworzenie zupełnie nowego, bardziej przychylnego systemu naliczania odsetek.
Leave a Reply