Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Myśli i idee

Ponadczasowy urząd papieża

Wiadomość o abdykacji papieża Benedykta XVI bardzo szybko obiegła świat. Zwróciła też uwagę na sam urząd papieża, który na przestrzeni lat uległ pewnym zmianom. Co warto o nim wiedzieć?

872266_vatican_city_2Papież jest głową kościoła rzymskokatolickiego. Wierni uznają jego nieomylność, zgodnie z ustaleniami I soboru watykańskiego. Powołanie nowego papieża odbywa się na specjalnym zebraniu biskupów zwanym konklawe.

Zgodnie z wierzeniami chrześcijan pierwszym papieżem był święty Piotr, którego mianował na to stanowisko sam Chrystus. Po nim następowali kolejni. Władza papieska trwa nieprzerwanie już od ponad dwudziestu wieków. Każdy papież otrzymuje insygnia swojej władzy. Są to tiara, pierścień i pieczęć. Kiedy papież umiera lub ustępuje ze swojego stanowiska, pieczęć i pierścień są łamane.

Zdecydowana większość papieży sprawowała swój urząd aż do śmierci. Benedykt XVI jest tu wyjątkiem. Jako drugi papież w historii kościoła zdecydował się abdykować i przedwcześnie zrezygnować z pełnienia swojej zaszczytnej funkcji. Spowodowało to pewne zamieszanie. Kardynałowie mieli problem z ustaleniem tego, jaki tytuł od tej pory będzie przysługiwał Benedyktowi XVI. Ostatecznie zdecydowano się określać go mianem emerytowanego papieża.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.