Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Wynalazki i odkrycia

Ponadczasowe wynalazki – radio

Wielu z nas rozpoczyna swój dzień od włączenia radia. Słuchamy go przed wyjściem z domu, w samochodzie, a często również po dotarciu do pracy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kto zapewnił nam taką możliwość?

Za wynalazcę radia uważa się zwykle Guglielmo Marconiego. Pojawiają się jednak głosy, że w swoim wynalazku wykorzystał pomysł innego konstruktora, Nikola Tesli. Ostatecznie jednak to Marconi po raz pierwszy nawiązał łączność radiową. Udało mu się przesłać dźwięk na odległość 1 km. W jego rodzimych Włoszech zainteresowanie innowacyjnym wynalazkiem nie było jednak zbyt duże. W 1896 r. Marconi wyjechał do Anglii, gdzie dalej pracował nad swoim wynalazkiem i przesyłał dźwięk na coraz większe odległości.

Początkowo radio służyło wyłącznie do przesyłania dźwięków. Pierwszym sygnałem przesłanym przez Atlantyk była litera S zakodowana w alfabecie Morse’a. Z czasem możliwe stało się również przesyłanie dźwięku, na zasadach zbliżonych do tych, na których działa współczesne radio.

Dziś postęp idzie jeszcze dalej. Oprócz tradycyjnego radia mamy przecież do dyspozycji również radia internetowe, które działają na innych zasadach, jednak dostarczają nam równie miłych chwil w towarzystwie muzyki.