Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Ponadczasowe meble skórzane – jakie wybrać?

Produkty wykonane ze skóry zawsze cieszyły się dużą popularnością, bez względu na to, czy chodzi o meble, torebki, paski, buty czy kurtki. Skóra zawsze towarzyszyła człowiekowi i na pewno nie zmieni się to nigdy.

Przez wszystkie lata ludzie produkowali ze skóry naturalnej, czyli pozyskiwanej ze zwierząt – głównie od bydła, świń, ale również ze zwierząt futerkowych. Z biegiem czasu pojawiła się jednak skóra syntetyczna, określana także mianem ekoskóry. Oba materiały mają swoje zalety i pewne wady, z którymi musimy się liczyć w trakcie użytkowania danego przedmiotu. Która jest lepsza? Skóra ekologiczna czy naturalna – co wybrać?

Skóra naturalna

Nie da się zaprzeczyć, że naturalna, dobrze wyprawiona skóra jest niezwykle trwałym materiałem. To najlepszy wybór dla tych, którzy cenią sobie wysoką jakość oraz prestiż. Meble, ubrania i galanteria wykonane z tego surowca należą do najbardziej żywotnych, jednak za takie przedmioty przyjdzie nam słono zapłacić. Oprócz trwałości wyróżnia ją ponadczasowe piękno. Skóra nie powoduje uczuleń ani podrażnień, a przy tym wprowadza do wnętrza przyjazny klimat. Materiał ten „dostosowuje się” do pór roku i panującej temperatury – latem daje przyjemny chłód, a zimą zatrzymuje ciepło.

Jednak każdy naturalny surowiec posiada też swoje wady. Pierwszą i najbardziej zauważalną jest wysoka cena materiału, co z kolei wpływa na podwyższenie ceny przedmiotu. Nie jest również odporna na środki chemiczne i pod ich wpływem może się odbarwiać. Wymaga również regularnej konserwacji, aby nie pękała z biegiem czasu. Wiele osób unika skóry ze względu na światopogląd.

Skóra syntetyczna

Dla wielu osób określenie ekoskóra jest nieco na wyrost, ponieważ sztuczna skóra to nic innego, jak materiał, który został pokryty polipropylenem. Nie da się jednak ukryć, że posiada on dużo zalet – jedną z najważniejszych jest duża elastyczność oraz wytrzymałość. Ekoskóra jest również odporna na wodę, dlatego nadaje się świetnie na torebki lub meble do domu, w którym są małe dzieci (materiał można łatwo zmyć). Przedmioty wykonane z tego surowca nie muszą być konserwowane. Skóra eko daje większy wybór kolorystyczny – może naśladować naturalną skórę, ale nie musi. Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem, który decyduje o zakupie np. mebli ze sztucznej skóry jest dużo niższa cena. Wyprodukowanie takiego materiału nie wiąże się w żadnym stopniu z cierpieniem zwierząt.

Ekoskóra ma jednak pewne wady, np. niższą trwałość od naturalnej, a także tendencję do pękania i kruszenia. Nie daje również tak stylowego efektu, jak jej naturalny odpowiednik.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.