W wielu polskich domach nie brakuje po brzegi wypełnionych drewnianymi zabawkami dla dzieci pokoików, do których kupna skutecznie namawiają nas producenci, twierdząc że jest to przedmiot pobudzający kreatywność i wyobraźnię dziecka. Chętniej wybieramy drewno również dlatego, że jest to materiał przyjemny i naturalny, zapewniający lepszy komfort użytkowania niż plastik.
Z ogromną różnorodnością zabawek z drewna można spotkać się również w przedszkolach montessoriańskich czy waldorfskich, które z założenia pozbawione są przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, na poczet akcesoriów z drewna, kamienia, szyszek czy wikliny.
Drewniane zabawki dla dzieci(sprawdź, czy tutaj znajdziesz coś dla siebie: http://leantoys.pl/pol_m_Zabawki-dla-dzieci-150.html) pobudzają wyobraźnię dzieci, inspirują je do rozmaitego ich zastosowania, dając tym samym szczególny upust wyobraźni. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy maluch zamiast drewnianej kolejki zechce kolorowej lokomotywy, serię samochodów, podczas gdy dziewczynka zamiast drewnianych klocków zażyczy sobie piętrowy domek z akcesoriami czy mocno wystylizowaną lalkę w wózku? Czy wybór plastikowej zabawki, narzuconej nam niejako przez własną latorośl, będzie przejawem uległości rodziców? Dorośli w tym zakresie różnią się swoimi postawami. Dla niektórych kupno plastikowej zabawki dla dzieci będzie utożsamiane z osobistą porażką wychowawczą. Dla innych z kolei nie będzie miało to większego znaczenia. Jeszcze inna grupa opiekunów będzie próbowała wchodzić w dyskusję z dzieckiem na temat zasadności kupna akurat tego przedmiotu i ewentualnego zachowania proporcji pomiędzy ilością zabawek z drewna, a plastiku.
Warto jednak w pierwszej kolejności zastanowić się, dlaczego zabawki drewniane uważane są za zabawki edukacyjne, podczas gdy te wykonane z plastiku, są pozbawione tej cechy. Na początku należy sobie uświadomić, że im mniej jednoznaczna jest zabawka, tym większe pole do popisu pozostawia dla wyobraźni. Wtenczas możliwe okazuje się twórcze interpretowanie i aktywowanie procesów twórczych w zabawie. W przypadku przedmiotów wykonanych z plastiku, to zadanie zostało już wykonane przez producenta, który oferuje do zabawy artykuł z góry ukierunkowany na określony rodzaj wykorzystania. Trzeba przyznać, że w przypadku takiej zabawki dla dziecka, nie wiele miejsca pozostawia się wyobraźni, stąd też trudno oczekiwać, aby jego proces twórczy został w jakiś magiczny sposób pobudzony.
Zdecydowana większość drewnianych zabawek dla dzieci charakteryzuje się strukturą otwartą, co znaczy że maluch otrzymuje jedynie sygnał, w jaki sposób może zająć się przedmiotem, co świadczy o jego niepowtarzalności oraz sedna, gdzie tkwi prawdziwa siła wyobraźni.
Leave a Reply