Ponad czasem!

Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Film, muzyka, rozrywka

Ponadczasowa muzyka filmowa

Oglądając film, często nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do muzyki. Traktujemy ją raczej jako mało istne tło dla fabuły i poczynań bohaterów. Wystarczy jednak włączyć jakikolwiek film, w którym brakuje muzyki, by przekonać się, jak bardzo jest istotna.

Muzyka filmowa odpowiada za budowanie nastroju. Często to właśnie muzyka1413480_vinyl_player_2 wskazuje kulminacyjne momenty i nagłe zwroty akcji. W wielu momentach stanowi też tło dla wydarzeń rozgrywających się na ekranie, ale bynajmniej nie jest ono bez znaczenia. Stanowi raczej idealne dopełnienie całości i nadaje poszczególnym scenom właściwy charakter.

Nic dziwnego, że do tworzenia muzyki filmowej angażowani są najbardziej cenieni muzycy. Najlepsze ścieżki dźwiękowe z filmów biją rekordy popularności wśród melomanów. Zdarzają się nawet tacy, którzy oglądają przeciętnej jakości film tylko po to, by delektować się dobrą muzyką, którą w nim zawarto.

Okazuje się więc, że muzyka filmowa odgrywa znaczącą rolę nie tylko w musicalach. Wprowadzenie jej do filmu stanowiło przełomowy krok w jego historii. Od tego czasu muzyka przeszła wiele zmian, jednak jej znaczenie w kinematografii pozostaje niezmiennie duże. Z pełnym przekonaniem można więc stwierdzić, że muzyka filmowa zasługuje na miano ponadczasowej.

 

1 Comment

  1. szukacz

    Ponoć kultową muzykę robi od lat Ennio Morricone jeśli chodzi o taką muzę typowo filmową. Mi się podobają kawałki z zajawek reklamowych filmów: Lot film i Syberiady Polskiej, ale na filmie jeszcze nie byłem, wiec trudno się wypowiadać:)
    Tylko muza na pewno będzie git

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.


Theme by Anders Norén