Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Biznes i gospodarka

Polska energetyka w potrzebie innowacji

Polska stoi aktualnie przed takim samym wyborem, jak niegdyś Australia, której energetyka również była oparta głownie na węglu. Wspomniany kontynent postawił na innowacje, które przyniosły bardzo dobre efekty. Teraz czas na Polskę, która również powinna dokonać szeregu innowacji w swoim sektorze energetycznym. Takie jest przynajmniej zdanie sekretarza generalnego Związku Przemysłu Elektroenergetycznego „Eurelectric”.

Międzynarodowe Targi Poznańskie rozpoczęły Energy Future Week, które jest jednym z największych spotkań w polskiej branży energetycznej. Wydarzeniu towarzyszy konferencja Energia21, która jest poświęcona takim tematom, jak polityka klimatyczna, odnawialne źródła energii oraz najnowocześniejsze rozwiązania energetyczne. Polacy dobrze wiedzą jak należy działać, aby wprowadzać do energetyki innowacje, lecz potrzeba czegoś więcej niż tylko świaomości. Innowacje od zawsze wiązały się z ponoszeniem ewentualnego ryzyka oraz generowały niekiedy straty. Temat strat jest dosyć trudny w polskich firmach, dlatego również cała sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się to wydawać.

Przedsiębiorcy obawiają się również, że polskie firmy energetyczne nie zarobią na innowacjach. Podano również argument dotyczący klientów, którzy liczą na otrzymanie towaru po jak najniższej możliwej cenie. Jeżeli mówimy tutaj o źródłach odnawialnych, to ten warunek nie może być do końca spełniony. Wiąże się to najzwyczajniej w świecie z tym, że zielona energia jest owszem bardziej ekologiczna i ogólnie lepsza, lecz z pewnością nie tańsza. Mimo to większość osób chciałaby mieć wybór, aby móc zapłacić więcej i czerpać energię z odnawialnych źródeł energii. Jest to schemat podobny do innych sektorów handlu, czyli kwestia dostosowania jakości do ceny.

Konkluzją z konferencji była ogólna zgoda co do tego, że w polskiej energetyce zmiany są potrzebne, a nawet konieczne. To bardzo ważne również w obliczu rosnącej ilości prosumentów, czyli ludzi produkujących prąd za pomocą paneli słonecznych lub wiatraków na własne potrzeby. Nadmiar wyprodukowanej energii jest oddawany do sieci energetycznej, na czym taka osoba oczywiście zarabia. Taki model wymaga wprowadzenia zmian oraz ogólnych ustaleń co do dalszego rozwoju energii elektrycznej.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.