Nadmierny hałas w samochodzie to problem, na który kierowcy w naszym kraju uskarżają się coraz bardziej. Systematycznie modernizowana infrastruktura drogowa pozwala na coraz szybszą jazdę, do której będące u nas w powszechnym użyciu wiekowe i mocno już wyeksploatowane samchody nie są w pełni przystosowane. Wielogodzinna podróż autostradą w samochodzie o kiepskiej izolacji akustycznej jest nie tylko bardzo uciążliwa, ale także szkodliwa dla zdrowia (można w ten sposób uszkodzić sobie słuch). Nawet jeśli spróbujemy zagłuszyć hałas głośną muzyką, po pewnym czasie zaczniemy odczuwać rozdrażnienie, co znacząco zmniejszy nasz komfort jazdy. Na szczęście istnieje skuteczna recepta na ten problem. Wygłuszanie samochodu nie musi być ani kosztowne, ani przesadnie skomplikowane.
Do wyciszania samochodów wykorzystuje się specjalne maty izolacyjne. Aby uzyskać zadowalający efekt, należy nimi wyciszyć przynajmniej silnik, drzwi oraz nadwozie. Na spodnią część maski silnika (bezpośrednio na blachę) nakładamy matę butylową o grubości 2mm. Jest to wytrzymały i elastyczny materiał o własnościach antykorozyjnych. Jego montaż nie wymaga podgrzewania. Warstwa maty butylowej skutecznie wyeliminuje dudnienie, buczenie i wibracje. Na matę butylową warto nałożyć poliuretanową piankę wygłuszającą, która dodatkowo zredukuje zbędne szumy.
Wyciszenie drzwi samochodowych będzie trudniejsze, ponieważ wymaga zdjęcia z nich tapicerki. Należy to robić bardzo ostrożnie, tak aby nie urwać zaczepów. Zazwyczaj materiał izolujący umieszcza się w wolnej przestrzeni pomiędzy tapicerką a blaszaną konstrukcją drzwi, jednakże jeszcze lepszy efekt można uzyskać wykładając samo poszycie drzwi dodatkową warstwą izolacji. W tym wypadku również najlepiej sprawdzą się maty butylowe, ponieważ w przeciwieństwie do popularnych mat bitumicznych nie wymagają one podgrzewania. Maty są samoprzylepne – wystarczy wyciąć odpowiedni kształt i docisnąć do izolowanej powierzchni. Im lepiej dopasujemy materiał izolujący do nierówności w kształcie drzwi, tym skuteczniej zabezpieczymy się przed dobiegającym zza nich hałasem. Podobnie jak w przypadku maski silnika, tutaj także na matę butylową warto nałożyć warstwę pianki poliuretanowej, która zredukuje szumy i trzaski plastiku.
Wytłumienie podłogi w samochodzie wymaga podjęcia analogicznych działań. Ponieważ ta część samochodu jest zawsze najbardziej zabrudzona, powinniśmy ją szczególnie dokładnie wyczyścić, tak aby maty izolujące dokładnie przykleiły się do podłoża. W dalszej kolejności możemy wyciszyć nadkola, podsufitki i bagażnik. Im starszy i mniejszy jest nasz samochód, tym bardziej zauważalna będzie różnica w poziomie hałasu.
Wygłuszanie samochodu daje również zauważalny efekt estetyczny. Odpowiednio wytłumione drzwi zamykają się bardzo cicho, niczym w limuzynie, a dźwięk dobiegający z głośników samochodowego radia jest czysty i w pełni słyszalny nawet przy niskiej głośności. Krótko mówiąc, akustyka całej kabiny ulega wyraźnie zauważalnej poprawie.
Leave a Reply