Pochówek zwany również grzebanie umarłych czyli to pochowanie zmarłej osoby, które na przestrzeni lat w danych kulturach przebiegało w różny sposób. Same słowo pochówek dotyczy miejsca, a pogrzeb sam w sobie jest pewnym obrzędem.
Najbardziej znanym sposobem pochówku w obecnych czasach to grzebanie zmarłej osoby w ziemi w trumnie lub skremowanie zwłok. Jako ciekawostkę można przytoczyć przykład tak zwanego pogrzebu powietrznego w Azji – czyli zostawienie nieboszczyka na pożarcie przez ptaki drapieżne, a w Indiach nierzadko ciało zmarłego palone jest wraz z częścią jego dobytku.
Niegdyś ludy Europy dopuszczały pochówek ciałopalny, gdzie mężczyzna miał przy sobie broń, a kobiety różne Z kolei wśród Wikingów panował zwyczaj palenia ciała zmarłych w specjalnie przygotowanych łodziach. Celtowie stosowali pochówek symboliczny, dla tych którzy zmarli poza granicami własnego terytorium, na obcych ziemiach. Spalone prochy zmarłych w urnach były grzebane przez Słowian w ziemi usypanej w kurhan, czyli rodzaj mogiły, zazwyczaj w kształcie kopca, gdzie użyte były elementy drewniane i kamienne. Ciekawostką jest również to, że kiedyś w Afryce zjadano ciało zmarłego, a w Chinach 1-2 tysiące lat p.n.e. zostawiano zmarłych na platformach skalnych lub w jaskini.
Czasy nowożytne cechują się zachowaniem szczątków zmarłych osób. Zaczęto tworzyć cmentarze i grobowce. Pochówek w zależności od danej kultury i społeczności może przebiegać w różny sposób. Obecnie najbliższa rodzina wynajmuje zakład pogrzebowy w tym celu.
Leave a Reply