Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Pepitka wiecznie modna!

pepitka

Pepitka w modowych stylizacjach i kreacjach –  większość z nas rozpoznaje bezbłędnie! Topopularna czarno-biała kratka cechująca się charakterystycznym przekrzywieniem. Kontrastowa, wyrazista, i określana też jako „psi ząb” i „kurza stopka”.

Pepitka – krój i moda

Odpowiadając na pytanie co to jest pepitka należy wspomnieć o jej wyrafinowaniu. Elegancka i poniekąd luksusowo prezentująca się kratka to w kategorii odzież damska, garsonki, marynarki, sukienki – prawdziwy hit. Często jako główny motyw kreacji wybierają ją aktorki, kobiety działające w biznesie, polityce i na wielkim ekranie.

Pierwsze wzmianki o pepitce sięgają setek lat i Skandynawii oraz Szkocji. To tam czarno-biała, przekrzywiona kratka zaczęła pojawiać się na tweedowych tkaninach.

Hitem jednak pepitka w modzie stała się dopiero w XX wieku. Kolebką jej popularyzacji została Francja, a dokładniej dom mody Coco Chanel. To właśnie w nim powstały pierwsze najciekawsze ubrania oparte o pepitkę i stamtąd moda na nią rozlała się na cały świat.

Wczoraj i dziś

Pepitka, czyli wzór w kratkę składający się z równych, małych kwadratów w dwóch różnych kolorach, jest znany od wielu stuleci i jego pochodzenie nie jest do końca jasne.

Pierwsze wzmianki o pepicie pochodzą z czasów starożytnych Greków i Rzymian, którzy używali go do ozdabiania marmurowych posadzek i ścian. W średniowieczu pepitka była popularnym wzorem w tkaninach, a także w heraldyce.

Nazwa „pepitka” pochodzi prawdopodobnie od francuskiego słowa „pépin”, które oznacza ziarno, pestkę lub kropeczkę. Francuzi zaczęli używać pepitki jako wzoru w tkaninach już w XVIII wieku, a potem stała się popularna na całym świecie.

Współcześnie pepitka jest używana w wielu dziedzinach, w tym w modzie, designie wnętrz i sztuce. Jeden z najbardziej znanych zastosowań pepitki to ubrania i akcesoria marki Chanel, która wprowadziła ten wzór do mody w XX wieku i uczyniła go swoim znakiem rozpoznawczym.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.