Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Książki

Opowieści o wampirach – współczesne i ponadczasowe

Moda na książki o wampirach trwa już od jakiegoś czasu. Saga Stephanie Mayer „Zmierzch” bije rekordy popularności. Z pewnością jednak trudno określić ją mianem ponadczasowej. Powszechne zainteresowanie wśród młodych ludzi, głównie dziewcząt, to zdecydowanie za mało, żeby zasłużyć na ten tytuł. Walory literackie powieści również pozostawiają nieco do życzenia. Historia jest interesująca, warto jednak zaznaczyć, że na przestrzeni lat w literaturze pojawiło się znacznie więcej ciekawych i bardziej przekonujących opowieści o wampirach.

1146398_vampireNależy wymienić tu chociażby postać słynnego hrabiego Drakuli. Najbardziej znany wampir został stworzony przez Brama Strokera. Powieść z jego udziałem ukazała się w 1897 r. Pisząc ją, Stroker czerpał informacje ze źródeł historycznych, przez co całość jest bardzo wiarygodna. Postać Drakuli była inspiracją dla wielu innych twórców. Dziś na pytanie o najpopularniejszego wampira w historii większość z nas wskazuje właśnie Drakulę.

Motyw wampirów jest na tyle interesujące, że wielu współczesnych twórców również wykorzystuje go w swoich książkach. Pozostaje więc mieć nadzieję, że któremuś z nich uda się stworzyć postać na miarę Drakuli.

 

 

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.