Na terenie naszego kraju obowiązuje wiele regulacji prawnych dotyczących zarówno bezpiecznego procesu niszczenia wytwarzanej dokumentacji jak również sankcji karnych w przypadku ich naruszenia. Zgodnie z nimi dokumentacja zawierająca dane, które mogą być bezprawnie wykorzystywane przez osoby trzecie powinna być zniszczona w sposób uniemożliwiający jej odtworzenie. Dotyczy to danych zawartych na nośnikach papierowych oraz elektronicznych.
Utylizacja dokumentacji wiąże się nie tylko z samym aktem jej skutecznego zniszczenia, ale w przypadku dużej ilości również z zapewnieniem wymaganych warunków, a nawet specjalnie do tego celu przeznaczonych urządzeń. W przypadku małego przedsiębiorstwa gdy potrzeba utylizacja wytworzonej dokumentacji dotyczy jedynie kilku kartek w ciągu dnia, wystarczającym narzędziem są nożyczki bądź mało rozbudowane pod wglądem technologicznym niszczarki biurowe. Przedsiębiorstwa, głównie te o bardzo rozbudowanej strukturze, w których każdego dnia wytwarzana jest olbrzymia ilość dokumentacji podlegającej utylizacji, zmuszone są do stosowania specjalistycznych niszczarek bądź skorzystania z profesjonalnych usług firm wyspecjalizowanych w utylizacji dokumentów.
W zależności od rodzaju i wartości danych przeznaczonych do utylizacji producenci niszczarek w oparciu o obowiązujące regulacje prawne dotyczące niemożności odtworzenia niszczonych dokumentów oferują w sprzedaży urządzenia o zróżnicowanym poziomie bezpieczeństwa typu :
DIN 2 – dokumenty wewnętrzne;
DIN 3 – dokumenty poufne;
DIN 4 – dokumenty tajne;
DIN 5 – dokumenty ściśle tajne;
DIN 6 – ścinki o wymiarach jednego milimetra szerokości i pięciu milimetrów długości uniemożliwiające identyfikację dokumentu.
W ofercie rynkowej znaleźć można wiele modeli niszczarek dostosowanych zarówno do potrzeb jak i rodzaju utylizowanej dokumentacji. Dla dużych przedsiębiorstw przede wszystkim dedykowane są niszczarki wyposażone w funkcje automatycznego niszczenia. Dzięki zastosowaniu automatycznego podajnika utylizacja dokumentacji może być wykonywana bez nadzoru. Zabezpieczenie przed dostępem do niszczonych danych nie posiadających wymaganych uprawnień osób zapewnia blokada dostępu. Tego rodzaju niszczarki charakteryzuje wydajność podajnika sięgająca nawet trzystu kartek dokumentacji.
Ponieważ w dobie komputeryzacji wciąż rosnąca ilość danych zapisywana jest na elektronicznych nośnikach, przedsiębiorstwa mają również do dyspozycji niszczarki dostosowane do utylizacji płyt CD oraz plastikowych kart, legitymacji bądź przepustek.
W przypadku niszczenia dużej ilości dokumentacji ważną zaletą profesjonalnych niszczarek jest możliwość utylizacji dokumentacji łącznie ze zszywkami, spinaczami, a nawet plastikowymi koszulkami. Taka funkcjonalność sprzętowa ogranicza do minimum czas przygotowania dokumentacji przeznaczonej do zniszczenia bez potrzeby usuwania z niej metalowych i plastikowych elementów.
Przy wyborze profesjonalnej niszczarki warto zwrócić uwagę na pojemność kosza na ścinki, co w zależności od wydajności oraz aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa ogranicza do minimum częstotliwość jego opróżniania.
Tak rozbudowana oferta rynkowa pozwala na dokonanie idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb oraz wydajności procesu utylizacji dokumentacji urządzenia przez każde przedsiębiorstwo. Odpowiedni wybór zastosowanej niszczarki gwarantuje prawidłowy proces niszczenia dokumentacji i nie naraża przedsiębiorstwa na sankcje karne za niezachowanie należytego bezpieczeństwa i dostosowanie się do obowiązujących na terenie naszego kraju regulacji prawnych.
Więcej informacji o producentach, technologii i przeznaczeniu niszczarek biurowych można znaleźć na stronie www.niszczarkibiurowe.com.
Leave a Reply