Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Myśli i idee

Nauka chińskiego dla każdego

Według niektórych jedynie dzieci i młodzież są w odpowiednim wieku do zdobywania kolejnych informacji o językach czy kulturze kraju – a dorośli nie mają już szansy na tak efektywną naukę języka. Oczywiście, nie jest to prawda – choć to wiek dziecięcy i nastoletni kojarzy nam się z nauczaniem z oczywistych względów, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. nauka chińskiego rozpoczęta była dopiero w kwiecie wieku. Co więcej, każdy wiek ma swoje zalety, dzięki którym uczenie się jakiegokolwiek języka będzie o wiele prostsze.

Jednym z bardziej chłonnych momentów do nauki chińskiego zdecydowanie będzie wiek dziecięcy. Wynika to przede wszystkim z naturalnego dążenia dziecka do zdobywania wiedzy oraz jego ciekawości w poznawaniu świata. Jednocześnie jednak właśnie w tym wieku nieprawidłowo wykorzystane metody mogą zaważyć na niechęci dziecka do uczenia przez kolejne lata. Trzeba mieć na uwadze, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, a to właśnie, połączone z zainteresowanie najmłodszych wiedzą, jest podstawą dobrego nauczania.

W wieku młodzieżowym inne są zazwyczaj powody, dla których nastolatkowie chcą uczyć się chińskiego. Wielu z nich fascynuje się światem Chin poznanym na kartach książek czy komiksów. Z tego powodu nauka chińskiego, o ile powodowana jest wewnętrzną ciekawością oraz silną motywacją, idzie nastolatkom dość dobrze. Zazwyczaj mają oni już jakiś tryb, w którym uczy im się najlepiej. Jednocześnie jednak często ich zainteresowanie szybko wygasa, bo powodowane jest chwilową fascynacją – tutaj czuwać nad rzetelnością nauki muszą rodzice oraz nauczyciele.

W wieku dorosłym nie ma się może intuicyjnej ciekawości świata typowej dla dzieci, jednak wielu młodych i starszych wiekiem ludzi właśnie wtedy odczuwa potrzebę nauki chińskiego. Niekiedy powodowane jest to chęcią polepszenia swoich umiejętności zawodowych – znajomość takiego języka zdecydowanie pomaga w znalezieniu lepszej pracy na wielu stanowiska. Często jednak, szczególnie w młodym wieku, ludzie dorośli poznają przez serwisy internetowe równolatków z Chin, z którymi wymieniają się informacjami o kulturze. To sprawia, że fascynacja tym krajem ożywa i przeradza się w chęć poznania języka. Dorosły człowiek zwykle wie, w jaki sposób się uczyć, a także jest w stanie rozplanować to długofalowo i trzymać się wyznaczonym celów.

Nie ma żadnego powodu, dla którego nie można by rozpocząć poznawania języka chińskiego w każdym wieku. Dziś nauka chińskiego w szkołach językowych dostosowana jest do wieku zainteresowanych, dzięki czemu trafia w ich zdolności oraz gusta. To sprawia, że jest ona efektywna praktycznie na każdym etapie życia.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.