Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Nasiona konopi siewnej – czym są i jak można je wykorzystać?

Choć wielu osobom pojęcie nasiona konopi w jednoznaczny sposób kojarzy się z nasionami marihuany, które można kupić również w Polsce w celach kolekcjonerskich, to w przypadku nasion pozyskiwanych z przemysłowej wersji tej rośliny, z konopi włóknistej (siewnej), ich zastosowanie jest zupełnie inne. Tego typu nasiona traktowane są jako element zróżnicowanej diety, wzbogacając ją o wiele niezwykle cennych dla organizmu substancji odżywczych i związków aktywnych, w tym dobrze przyswajalnych witamin i minerałów.

Skąd wziąć nasiona konopi siewnej?

Uprawa przemysłowych odmian konopi jest w Polsce legalna, ale pod pewnymi obostrzeniami. W związku z tym konopi włóknistych w naszym kraju nie uprawia zbyt wielu plantatorów, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu była to roślina niezwykle popularna (wytwarzano z niej sznurki i tkaniny). Dziś konopie włókniste częściej uprawia się na potrzeby branży kosmetycznej, farmaceutycznej i od pewnego czasu również spożywczej. W tym ostatnim przypadku przetwarza się przede wszystkim nasiona konopi, które są bogatym źródłem aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz dobrze rozpuszczających się w tłuszczach witamin, zwłaszcza witaminy E i A. Jeśli szukamy nasion konopi w formie nieprzetworzonej lub przetworzonej, pod postacią oleju konopnego, najczęściej znajdziemy je w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością.

Właściwości nasion konopi siewnej

Nieprzetworzone nasiona konopi przemysłowych są doskonałym źródłem tzw. Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), które odgrywają niezwykle ważną rolę w regulowaniu poziomu cholesterolu, w krwi człowieka.  Można je zdobyć z niewielkim wysiłkiem chociażby kupując w sklepie https://ekonopnie.pl/kategoria-produktu/zywnosc/nasiona. Włączenie do codziennej diety nasion konopnych może pomóc w ustabilizowaniu poziomu cholesterolu i tym samym w ograniczaniu ryzyka rozwoju miażdżycy i związanych z nią chorób układu krążenia, zwłaszcza chorób serca. Zebrane z ekologicznych upraw konopi siewnej nasiona to także bogate źródło aminokwasów, witamin i minerałów oraz błonnika. Ten ostatni składnik odgrywa niezwykle ważną rolę w procesach trawienia, wspomagając i regulując pracę jelit, i tym samym przyczyniając się do skutecznego oczyszczania organizmu z zalegających w nim toksyn.

Warto podkreślić, że nasiona konopi siewnej to produkt niezwykle energetyczny. W 100g nasion znajdziemy około 30-40g białka, 25-45g tłuszczu, 7-30g węglowodanów i kilka-kilkanaście gramów błonnika. Więcej biała i tłuszczu znajdziemy w nasionach łuskanych. Większą ilość węglowodanów i błonnika znajdziemy w niełuskanych odmianach tych nasion.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.