Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Najpopularniejsze trendy w urządzaniu wnętrz

Architektura i dekoracje wnętrz ulegają przemianom wraz z upływającym czasem, i jak wszystko inne, nie opierają się również modom i aktualnie panującym trendom. Dzisiaj projekty domów i ich wnętrz charakteryzują się minimalizmem, funkcjonalnością, ale także designerskim wyglądem. Równie popularne jest również zwrócenie się ku naturze i rozwiązaniom sprzed lat.

Nowoczesne wnętrze, czyli jakie?

Nowoczesny projekt wnętrz zaskakuje jasnymi kolorami, pogłębianiem wrażenia dużej przestrzeni oraz modernistycznymi dodatkami i ciekawymi rozwiązaniami oświetlenia. Akcesoria i niektóre z mebli w takich mieszkaniach często mają proste, jednobarwne powierzchnie, matowe lub błyszczące. Wykorzystuje się metal i szkło, które w większych ilościach, odpowiednio oświetlone, nadają wygląd wręcz futurystyczny. Oczywiście taki projekt wnętrz nie będzie odpowiadał każdemu – najczęściej wybierze go osoba, która pasjonuje się technologiami przyszłości i chętnie korzysta z nich w codziennym życiu, kolekcjonując gadżety i nowoczesne sprzęty. Według niektórych, w tak urządzonych pomieszczeniach trudno jest się zrelaksować, bo czasem mogą one sprawiać wrażenie, jakby były żywcem przeniesione z biura lub sali konferencyjnej, a nikt w domu raczej nie chce myśleć o pracy… Jest tu jednak pole do popisu dla projektantów przestrzeni, architektów wnętrz – czasem wystarczają nawet odpowiednio dobrane, drobne dodatki, które zadecydują o wytworzeniu domowego, przyjaznego klimatu. O to również można zadbać na etapie projektowania.

Drewno i naturalne materiały

Nieco przeciwną do opisanej wcześniej tendencją jest ta inspirowana skandynawskim stylem urządzania wnętrz. Charakteryzuje się one przede wszystkim korzystaniem z naturalnych materiałów i jasną kolorystyką. Jeśli więc meble, to z prawdziwego drewna o jasnej barwie lub pomalowanego na biało, jeśli dodatki – to z naturalnych tkanin, jak len, czy bawełna. Projekt wnętrz w takim stylu wydaje się nieskomplikowany, jednak żeby wykreować od podstaw skandynawski dom trzeba mieć pewne wyczucie, by nie popaść w przesadę. Dlatego też wiele osób pozostawia to zadanie architektom wnętrz. Nie tylko świetnie rozplanowują oni przestrzeń, ale także podpowiadają miejsca, w których można zakupić oryginalne meble i dodatki, idealnie wpisujące się w pożądany klimat. Dzięki temu unikamy pomieszczeń wyglądających jak z katalogu najpopularniejszych sieci meblarskich, a uzyskujemy wnętrze z indywidualnym charakterem, w którym naprawdę można poczuć się jak u siebie.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.genius-loci.pl/

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.