Chronobiologia – wsłuchaj się w swój organizm
To, że organizm ludzki działa zgodnie z rytmem dobowym, wiadomo już od dłuższego czasu. Chronobiologia zwraca jednak uwagę na to, jak w kolejnych godzinach przez całą dobę funkcjonują poszczególne organy. Zegar aktywności narządów pozwala wskazać optymalny czas ich pracy, a tym samym umożliwia dopasowanie swojej codziennej aktywności do możliwości wydolnościowych organizmu.
Dzięki temu, że wiemy dokładnie, w których godzinach najlepiej pracuje nasze serce, wątroba czy też nerki, wiemy także, kiedy należy odpoczywać, pracować, a nawet spożywać posiłki. Dopasowanie swojego rytmu dnia do zegara aktywności narządów powoduje, że poprawia się nasze samopoczucie. Poprawie ulegają również możliwości naszego organizmu, a kolejne dolegliwości wynikające z zaburzenia równowagi wewnętrznej zostają wyeliminowane. Warto więc nieco dokładniej przyjrzeć się pracy poszczególnych narządów.
Zegar aktywności narządów – poznaj jego działanie
W czasie kiedy my śpimy, kolejne narządy i układy naszego organizmu pracują ze zdwojoną siłą. Są to: układ hormonalny, woreczek żółciowy, wątroba oraz płuca. Każdy z nich uaktywnia się mniej więcej co dwie godziny, rozpoczynając od godziny 21, kiedy to wzmożony wysiłek podejmuje układ hormonalny. To najlepszy czas na to, żeby zasnąć. Od 23 uaktywniają się kolejno: woreczek żółciowy, wątroba, płuca. W trakcie ich wytężonej pracy aż do 5 rano powinniśmy być pogrążeni w głębokim śnie, dzięki czemu funkcjonują one bez żadnych zaburzeń, a organizm ma szansę na dogłębną regenerację.
Od 5 do 7 rano uaktywnia się jelito grube, dlatego też jest to najlepszy moment na wypróżnienie. Z kolei pożywne śniadanie powinniśmy zjeść pomiędzy 7 a 9, kiedy to najlepiej pracuje nasz żołądek. Czas od godziny 9 do 11 powinniśmy natomiast przeznaczyć na wytężoną pracę oraz aktywność fizyczną, gdyż w tym przedziale trzustka oraz śledziona wydzielają najwięcej enzymów odpowiedzialnych za trawienie, a tym samym energię.
Pomiędzy 11 a 13 najlepiej zarezerwować sobie czas na obiad i poobiednią drzemkę. W tych godzinach najbardziej aktywnie pracuje serce. Aby go więc dodatkowo nie obciążać, warto na ten czas zrezygnować z wytężonej pracy. Od 13 do 15 możemy wrócić do wypełniania swoich zadań, ponieważ wówczas uaktywnia się jelito cienkie, odpowiedzialne za ostateczny proces trawienia. Pomiędzy 15 a 17 nasza energia zaczyna powoli spadać. W tym czasie warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, gdyż jest to czas wytężonej pracy pęcherza moczowego. Od 17 do 19 uaktywniają się z kolei nerki, a od 19 do 21 układ krążenia. To optymalny czas na odpoczynek i przygotowanie się do snu.
Leave a Reply