Mitologia grecka to jeden z najlepszych przykładów ponadczasowej literatury. Napisane przed wieloma wiekami wciąż nas poruszają, inspirują i zmuszają do refleksji.
W starożytności mity były wykorzystywane do tłumaczenia zjawisk, które można było obserwować na świecie. Mity były doskonałym wyjaśnieniem dla zmieniających się pór roku, czy tajemnicy śmierci. Dziś, gdy mamy inne wytłumaczenia dla tego rodzaju zjawisk, mity pełnią nieco inną rolę.
Współcześnie dopatrujemy się w nich metafor i alegorii. Chociaż mity były tworzone tak dawno, wiele z nich można odnieść również do współczesnego świata. Przy odrobinie dobrej woli znajdziemy w nich wzorce postępowania, z których z powodzeniem można by korzystać również współcześnie.
Z mitów pełnymi garściami czerpią także współcześni twórcy. W swoich utworach nawiązują do nich chociażby Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
W języku polskim możemy znaleźć też wiele wyrażeń, który swój początek wzięły właśnie z mitologii. Każdy słyszał o achillesowej pięcie, syzyfowej pracy, czy puszce Pandory. Używając tych frazeologizmów na co dzień, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak długa historia się za nimi kryje.