Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Mikser i jego historia

W dzisiejszych czasach wielu z nas nie wyobraża sobie przygotowania ciasta, deseru, czy naleśników bez wykorzystania miksera. Z jego pomocą możemy ubić sztywną pianę z białek, czy bitą śmietanę o wiele szybciej niż przy użyciu zwykłej trzepaczki. Czy zastanawiałeś się kiedyś od jak dawna gospodynie domowe mogą korzystać z tego udogodnienia?

Początkowo sporym osiągnięciem wydawało się wprowadzenie do powszechnego użytku miksera ręcznego. Wynalazł go w 1870 r. sir Walter Scott. W 1908 r. pojawił się pierwszy mikser elektryczny. Początkowo miał on służyć usprawnieniu pracy piekarzy, którzy do tej pory większość czynności, łącznie z wyrabianiem ciasta wykonywali ręcznie. Mechanizacja znacznie ułatwiła ich pracę.

Później miksery były montowane na statkach Marynarki Wojennej. Dopiero w latach 20tych trafiły do sklepów i zaczęły być wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Dziś wybór mikserów elektrycznych dostępnych w sklepach jest naprawdę szeroki. Do naszej dyspozycji są miksery ręczne, ale także miksery stojące, często wyposażone w szereg dodatkowych funkcji i nakładek. Ich rola już dawno przestała się ograniczać wyłącznie do ubijania piany z białek.