Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Myśli i idee

Motyw Memento Mori

Memento Mori (Pamiętaj, że umrzesz) to niewątpliwie jedna z najbardziej ponadczasowych myśli w historii ludzkości. Wieloznaczna w swej interpretacji, cieszy się niesłabnącą popularnością mimo upływu lat.

Słowa te przypominają o tym, że śmierci nie da się uniknąć i prędzej czy później nadejdzie, dlatego warto być na nią gotowym. Ich przesłanie nie musi być negatywne, chociaż wiele osób właśnie tak je rozumie. Równie dobrze można jednak uznać je za pochwałę życia. Pamiętaj, że umrzesz, dlatego już teraz powinieneś cieszyć się życiem i w pełni z niego korzystać. Nie odkładaj nic na później, nie planuj, po prostu żyj.

Hasło ”Memento Mori” przez długi czas było wykorzystywane jako pozdrowienie przez mnichów w zakonach. Używali go między innymi kameduli, trapiści i kartuzowie. W tym przypadku idea Pamiętaj, że umrzesz miała ułatwiać im odżegnywanie się od doczesnych dóbr.

Motyw „Memento Moriczęsto pojawia się również w literaturze i sztuce. Wykorzystuje się go zwykle w postaci metafor i symboli, na przykład czaszki czy klepsydry, jedynie zarysowując problem, a nie mówiąc wprost. Szczególnie chętnie sięgali po niego twórcy średniowiecza, wtedy też sam motyw cieszył się zdecydowanie największą popularnością.