Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Magiczna Armenia – podróż krajoznawcza z biurem Logos Tour. Sprawdź, co na Ciebie czeka!

Zastanawiasz się, czy Armenia to dobry kierunek na urlop wypoczynkowy? Wszystko zależy, czego oczekujesz. Malownicza Armenia to kraj różnorodny i bogaty w tradycje. I choć jej powierzchnia jest niewielka, to kryje w sobie wiele cudownych, historycznych miejsc, obowiązkowych do odwiedzenia. Powinieneś raczej zapytać, czy tydzień wystarczy na zobaczenie Armenii. Z dobrze zorganizowanym planem wycieczki to możliwe. Co oferuje Armenia? Przekonaj się, wybierając podróż krajoznawczą z biurem Logos Tour.

Co to za kraj ta Armenia?

Armenia to jedno z najciekawszych miejsc w Europie. Co właściwie o niej wiemy? Jest to kraj mały, zielony i górzysty, położony na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. Sąsiaduje z m.in. z Gruzją, Azerbejdżanem i Iranem. Niewiele osób wie, że jest to państwo ludzi o wielkich sercach, niezwykle życzliwych i gościnnych. Ormianie nie wstydzą się nazywać siebie patriotami i opowiadać o swojej historii, która wcale nie była łatwiejsza niż nasza. O niepodległej Armenii możemy mówić dopiero od roku 1991, wcześniej była to część ZSRR. Pomimo ducha komunizmu, Armenii udało się zbudować niezależność i pomyślnie pielęgnować tradycje, które dziś są jednym z częstych powodów do jej odwiedzenia. Gdybyśmy chcieli w prosty sposób zdefiniować Armenię, można by powiedzieć, że jest urokliwa jak Gruzja, tylko mniej zatłoczona. Przechodząc do meritum, od czego zacząć zwiedzanie?

Erywań – zapomniana stolica?

O Europejskich stolicach takich jak Londyn, Paryż, Madryt, Moskwa, słyszy się praktycznie cały czas. A kiedy ostatnio słyszeliście, że ktoś znajomy odwiedził Erywań? Nie bez przyczyny nazywa się go zapomnianą stolicą. Większość biur skupia się na promocji zachodnio europejskich miast, zapominając o urokach Bliskiego Wschodu. Możecie być jednak przekonani, że po wycieczce do Armenii nazwiecie go wisienką na torcie – miejscem,w którym koniecznie trzeba spędzić chwilę czasu. Jakie atrakcje czekają na Ciebie?

 • Najbardziej reprezentatywną deptakiem stolicy Armenii jest ulica Abovyan. Znajdują się tam liczne sklepy, galerię, urzędy, fontanny i pomniki.
 • Plac Republiki. Jest to urokliwe miejsce, otoczone monumentalnymi budynkami, które robią wrażenie – szczególnie podświetlone nocą. Warto dodać, że budowle te są dość oryginalne, ponieważ wykonane z różowego i żółtego tufu, czyli skamieniałego popiołu wulkanicznego.
 • Muzeum Historii Armenii. Szczególnie polecana jest starożytna część wystawy, która datowana jest na początku najstarszego chrześcijańskiego państwa, jakim jest Armenia.
 • Plac Wolności oraz Opera Narodowa. To w tym miejscu odbywają się uliczne demonstracje i manifestacje Ormian.
 • Będąc w stolicy, warto też posmakować lokalnych potraw (m.in. dolma, lawasze) i napić się regionalnego piwa. Wiele dobrych i tanich lokali znajduje się na ulicy Tumanyan, blisko Opery.
 • Osławione Kaskady. Dlaczego osławione? Jest to ogród z majestatycznymi budowlami, który rozpoczęto budować za czasów komuny, lecz nie skończono.
 • Park Zwycięstwa. Jest gratką dla miłośników historii. Oldskulowe, fantastyczne wesołe miasteczko skrywa wiele sekretów.
 • Pomnik Matki Armenii.

Lecz to i tak nie wszystkie atrakcje stolicy. Marzy Ci się dobrze zorganizowany wyjazd? Armenia – podróż z biurem Logos Tour to gwarancja jakości, przekonaj się sam.

Przystanek Garni

Poza urokami miast Armenia oferuje także mniej zatłoczone miejsca, należy do nich wioska Gani. Urokliwa miejscowość położona jest w pobliżu stolicy, w dolinie rzeki Azat. Piękne krajobrazy i łono natury to jednak nie wszystkie atrakcje tego miejsca. Co możemy podziwiać w Garni?

 • Zachowało się tu wiele zabytkowych budowli z IX-XI wieku, jednak największą atrakcją jest twierdza Garni. Obejmuje ona cały kompleks zabudowań.
 • Najbardziej znana jest świątynia poświęcona bogu Mitrze (I w. n.e.), a w III w. p.n.e. istniała na tym miejscu twierdza cyklopowa. Była to siedziba królów. Obecnie jedyna pogańska świątynia w Armenii.
 • Ponadto w Garni warto odwiedzić lokalny bazar. Można kupić tu m.in. kandyzowane owoce i lokalne przyprawy.
 • Kolejny zabytek to twierdza Erebuni z VII w p.n.e. Jej zwiedzanie można połączyć z wizytą w muzeum przechowującym zabytkowe przedmioty wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych.
 • Muzeum Matenadaran to z kolei miejsce, gdzie przechowuje się tysiące bezcennych, starych manuskryptów.
 • Z tego miejsca można też wybrać się na wycieczkę do wykutego w litej skale wśród gór, pięknego monastyru chrześcijańskiego w Geghard, pochodzącego z okresu IV-XIII wieku.

Przystanek Wagharszapat

Kolejne miasto warte odwiedzenia to Wagharszapat. Położone jest zaledwie 20 kilometrów do Erywania i liczy około 70 tysięcy mieszkańców. Choć miasto jest przemysłowym i handlowym centrum, to znajdziemy tu kilka historycznych ciekawostek.

 • Wagharszapat to jedna z 13 historycznych rezydencji królewskich Armenii. Położona w żyznych dolinach rozciągających się między biblijną górą Ararat.
 • Dawna nazwa miasta to Eczmiadzyn. Jest to związane z tym, że w mieście znajdowała się rezydencja Katolikosa – najwyższego patriarchy Armenii. Miasto było odpowiednikiem tutejszego Watykanu.
 • Wśród zabytków można zwiedzić Świątynie Zwartnoc z VII wieku, która zachowała się do dziś w świetnym stanie.

Wakacje – kierunek Armenia

Jeśli jesteś znudzony popularnymi miejscówkami, męczy Cię tłum ludzi i pragniesz odkryć piękno odległych krain – Armenia czeka na Ciebie. Ten malowniczy region to nie tylko bogata tradycja, piękna przyroda, starożytne ruiny, to też pyszne jedzenie i cudowni ludzie! Zasmakuj Bliskiego Wschodu i poznaj egzotyczne miejsca, a już nigdy nie będziesz podążał utartymi szlakami.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.