Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Wynalazki i odkrycia

Lakiernik samochodowy – co to za zawód?

Lakiernik samochodowy na co dzień zajmuje się renowacją i remontami powierzchni nadwozi samochodowych. Odpowiednio przygotowuje powierzchnię, nakłada powłoki lakiernicze różnego rodzaju oraz w końcowym etapie je utrwala.

Zadania lakiernika

Zazwyczaj lakiernik samochodowy kojarzy się z osobą pracującą w warsztacie lakierniczym. Jednak równie dobrze może pracować w fabryce samochodów. Lakiernik przemysłowy jest częścią większego zespołu specjalistów i jest odpowiedzialny za przydzielone mu zadania. Niektórzy zajmują się więc czynnościami przygotowawczymi np. wygładzaniem nadwozia czy lakierowaniem podkładowym, a inni lakierowaniem właściwym. Najważniejsze czynności zlecane są zazwyczaj osobom z wieloletnim doświadczeniem o dużych umiejętnościach. Pracują oni w specjalnych kabinach lakierniczych używając m.in. pistoletów pneumatycznych. Natomiast w zakładach lakierniczych wielokrotnie lakiernicy wykonują czynności wykraczające poza standardowy zakres usług. W wielu przypadkach karoserię przed lakierowaniem trzeba bowiem wyrównać masami uszczelniającymi i wypolerować. Ważna jest także umiejętność rozmontowania i ponownego zmontowania pojazdu. Lakiernik w swojej pracy wykorzystuje szereg przyrządów, głównie pasty polerskie, szlifierki, polerki czy wspomniane pistolety pneumatyczne. W dużych fabrykach coraz częściej pojawiają się jednak tez automaty lakiernicze, które zastępują ludzi.

Środowisko pracy

Lakiernik pracuje zazwyczaj na hali lub w warsztacie samochodowym. Wszystkie miejsca są poddane rygorystycznym normom ekologicznym. Pomimo szeregu zabezpieczeń oraz stosowania najnowocześniejszej technologii praca lakiernika wciąż jest niebezpieczna dla zdrowia. Nawet ekologiczne farby i lakiery stanowią możliwość zatrucia się oparami. Poza tym specjaliści z tej dziedziny narażeni są na różnego rodzaju alergie oraz choroby układu oddechowego. Jest to efektem częstego wdychania pyłów powstałych w trakcie szlifowania.

Lakiernicy pracują samodzielnie lub w większych zespołach. W przypadku większych grup nowicjusze i uczniowie zajmują się zazwyczaj czynnościami przygotowawczymi. Z kolei czeladnicy odpowiedzialni są za przygotowanie odpowiedniego lakieru oraz za lakierowanie właściwe przeprowadzane w specjalnej kabinie. W fabryce jest nieco inaczej. Każdy pracownik odpowiada za inne czynności,dzięki czemu efekt końcowy to wynik pracy całego zespołu. Lakiernik pracujący w kabinie obowiązkowo powinien posiadać obuwie i odzież ochronną, a także specjalne rękawice i maskę ochronną.

Czym powinien cechować się dobry lakiernik?

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim cierpliwość. Wiele czynności lakierniczych jest żmudnych i wymaga znacznej precyzji. Poza tym są to czynności dość monotonne. Bardzo ważna jest również ogólna kondycja. Osoby wykonujące ten zawód muszą posiadać zdrowy układ oddechowy, gdyż praca ta niesie ze sobą dużą szkodliwość w tym zakresie. Lakiernicy są cały czas narażeni na szkodliwe opary unoszące się z farb i lakierów, nawet tych teoretycznie mniej toksycznych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą FastServ – najlepszym serwisem samochodowym w Poznaniu, zajmującym się m.in. blacharstwem, lakiernictwem i naprawami spot.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.