Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Wynalazki i odkrycia

Kto wynalazł manicure?

Wiele osób uważa dłonie za wizytówkę człowieka. Często regularnie wykonujemy manicure, by nasze dłonie i paznokcie prezentowały się lepiej. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kiedy wynaleziono manicure?

 

Okazuje się, że jego historia jest dłuższa, niż wielu z nas mogłoby się wydawać. Trudno stwierdzić z całą pewnością, w którym kraju wynaleziono manicure, jednak z pewnością stało się to już w starożytności. Istnieją dowody na to, że w Chinach wykonywano manicure już pięć tysięcy lat przed naszą erą. Tam też powstał pierwszy lakier do paznokci.

 

W tamtych czasach wykonywanie manicure było zarezerwowane wyłącznie dla najwyższej warstwy społecznej. Jeśli ktoś złamał ten zakaz, groziła mu surowa kara. Wybór kolorów lakierów nie był zbyt szeroki – przeważały czerwienie i róże.

 

Manicure wykonywano również w starożytnym Egipcie. W Europie zyskał on na popularności stosunkowo późno. Dopiero w XIX w. francuski król Ludwik Filip rozpowszechnił modę na dbanie o swoje paznokcie.
Akcesoria do manicure stały się powszechnie dostępne jeszcze później. Szacuje się, że dopiero na początku XX w., odwiedzając sklep można było zaopatrzyć się w cążki, pilniczek, czy lakier do paznokci.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.