Oczywiście, idzie o korzenie roślin, a nie na przykład rodzinne, bo i takie mogą być zdrowe, biorąc pod uwagę przekaz genetyczny. Jednakowoż medycyna od starożytności wykorzystuje lecznicze właściwości korzeni. Niejako koronnym przykładem jest tu chiński żeń-szeń. Właściwości innych korzeni wykorzystywała również nasza medycyna ludowa. Przecież pospolity chrzan ma również właściwości lecznicze, zwłaszcza antytoksyczne.
Właściwości korzeni były wykorzystywane na obniżenie ciśnienia, trawienie i zwiększenie potencji seksualnej. Jeśli poczytamy sobie skład niektórych kosmetyków lub leków ekologicznych to bardzo często wśród składników odnajdziemy ekstrakt z jakiegoś korzenia. Bywają kosmetyki naturalne, których podstawowym składnikiem jest korzeń.
Przykłady „rodzimych” korzeni leczniczych
Wiele korzeni o właściwościach leczniczych znajdziemy na naszych polach i w naszych ogrodach. Pierwszym przykładem może być korzeń pietruszki, który między innymi w postaci naparu ma właściwości aseptyczne.
Korzeń kozłka lekarskiego wchodzi w skład naturalnych leków uspokajających. Korzeń pokrzywy zawierający między innymi sole mineralne i kwasy organiczne, może zapobiegać rozrostowi prostaty i skutecznie działa przeciwko zapaleniu dróg moczowych. Podobnie oddziałuje na drogi moczowe korzeń łopianu, chociaż nim można również leczyć również dolegliwości związane z kamicą nerkową i pęcherzykiem żółciowym.
Odbudowie naszego układu kostnego oraz skóry może sprzyjać odpowiednie wykorzystanie korzenia żywokostu. Ta roślina ma również właściwości znieczulające, dodatkowo pomoże zmniejszyć ewentualną opuchliznę. Wykrztuśnie może zadziałać korzeń lukrecji.
To tylko część korzeni o właściwościach leczniczych, które możemy znaleźć na naszych łąkach, w lasach lub w ogrodach.
Korzenie lecznicze „zza granicy”
To że pewne korzenie pochodzą zza granicy nie musi wcale oznaczać, że przynajmniej część z nich nie może się przyjąć na naszym gruncie. Wspomniany żeń-szeń do tej pory uznawany jest za korzeń o cudownych właściwościach. Wykorzystywany jest nie tylko w lecznictwie ale również jako składnik kosmetyków wpływających pozytywnie na cerę. Żeń-szeń odpowiednio przygotowany ma między innymi właściwości bakteriobójcze, przyspiesza gojenie ran, poprawia samopoczucie. W Polsce jest już hodowany, można również kupić suszony.
W Polsce coraz większym powodzeniem cieszy się, sprowadzany z Ameryki Południowej korzeń – maca. Polecany jest tym, którzy dbają o zdrowie swoich mięśni. Łagodzi menopauzę, dodaje energii. Jest kilka rodzajów korzenie maca i mogą się różnić właściwościami.
Maca dostarcza między innymi niezbędne dla organizmu elektrolity i część witamin.
Więcej informacji na https://okplanet.pl
Leave a Reply