Wyraźnie kojarzący się z Anglią melonik to twardy filcowy kapelusz z koroną w kształcie melona i lekko zaokrąglonym rondem, które zagina się nieco do góry po bokach. Znany w Stanach Zjednoczonych jako kapelusz „derby”, melonik w dużej mierze zastąpił trudny do utrzymania cylinder jako nakrycie głowy dla eleganckich dżentelmenów w Stanach Zjednoczonych. Czarny melonik był szczytem elegancji szczególnie pod koniec XIX wieku.
Pierwszy melonik został zaprojektowany w 1850 roku. Zmęczony tym, że jego wysoki kapelusz wierzchowy po raz kolejny został zerwany przez gałęzie drzewa podczas jazdy konnej, William Coke II, zamożny brytyjski właściciel ziemski, zlecił wykonanie zupełnie nowego kapelusza. Jako wykonawców tego zlecenia wybrał słynnych na cały Londyn projektantów kapeluszy, Jamesa i George’a Locke. Jedyne wskazówki, jakie otrzymali, to „zaprojektować nisko koronowany, elegancki kapelusz. Bracia Locke zaprojektowali pierwszy na świecie melonik i przekazali projekt do fabryki Williama Bowlera. Bowler wyprodukował prototyp i wkrótce zaczął seryjną produkcję kapelusza pod własnym nazwiskiem. Nazwa przylgnęła, być może dlatego, że kształt kapelusza sprawił, że łatwo go zapamiętać. To dlatego w języku angielskim melonik jest często określany jako „bowler hat”.
Choć najbardziej ikoniczny jest czarny melonik, to wczesne meloniki były również szare lub brązowe – chociaż już wtedy czarny kolor był najpopularniejszy. Na przestrzeni czasu powstało kilka wariantów melonika, różniących się głównie kształtem ronda, rzadziej formą korony. Co ciekawe, na samym początku „kariery” tego kapelusza, nie był on akceptowany jago godne dżentelmena nakrycie głowy – w każdym razie nie na tak zwanych salonach. Na wyprawy konne, w podróży czy podczas jakiejś wiejskiej wycieczki – był akceptowany jak najbardziej, jednak na specjalnych okazjach wciąż rządził cylinder, jako najbardziej wyszukany dodatek do garniturów. Sytuację tę zmienił dopiero ludzki pragmatyzm – melonik był łatwiejszy w utrzymaniu oraz wygodniejszy w noszeniu, stopniowo wyparł więc cylindry i zadomowił się również na salonach.
Melonik dla każdego
Wiązało się to również z „rozszerzeniem” się mody na meloniki również na płeć piękną oraz dzieci. W Wielkiej Brytanii melonik był więc noszony praktycznie przez wszystkich, a swoją popularność utrzymał aż do końca Drugiej Wojny Światowej. Meloniki podbiły również Stany Zjednoczone. Nowojorski gubernator Alfred E. Smith (1873-1944) pomógł spopularyzować brązową wersję tego kapelusza. W Stanach Zjednoczonych melonik nazywano „derby”. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem melonika zapraszamy na Restyle.pl – sprawdź nasz asortyment.
Leave a Reply