Wiele osób uznaje ketchup za dodatek uniwersalny. Świetnie smakuje z pizzą, potrawami z grilla, a nawet zwykłą kanapką. Mnogość różnorodnych wariantów, w których występuje dodatkowo podnosi jego popularność.
Pierwsze sosy, które przypominały ketchup powstały w Chinach. Początkowo używano ich jako przyprawę do ryb. Stąd zresztą wywodzi się nazwa ketchupu, która w jednym z chińskich dialektów znaczy „zaprawa do ryb”.
Skład sosów zmieniał się w zależności od regionu, jednak co ciekawe, nie zawsze pojawiały się w nim pomidory. Głównymi składnikami chińskiego sosu były cebula i fasola. Na pomysł dodania pomidorów do sosu wpadli dopiero Amerykanie i to w 1876 r. Wtedy to powstała pierwsza wytwórnia ketchupu, założona przez Henry’ego Johna Heinza. Ketchupy tej marki sprzedawane są zresztą po dziś dzień.
Obecnie podstawowym składnikiem ketchupów jest koncentrat pomidorowy. Dodaje się do niego cebulę, ocet oraz szereg różnych przypraw, między innymi cukier, sól, ziele angielskie i goździki. Niestety ketchupy sprzedawane w sklepach zawierają też konserwanty i polepszacze smaku. Konkretny skład zależy od producenta, co tłumaczy, dlaczego ketchupy jednej marki smakują nam bardziej od innych.