Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Kawałkowanie drewna jeszcze nigdy nie było tak proste – rębak świdrowy

Pomimo rosnącej popularności ekopaliw oraz alternatywnych form opałowych, przemysł drzewny to nadal bardzo popularna dziedzina. W bardzo wielu domach wciąż istnieją piece opalane drewnem oraz kominki, które chyba nigdy nie stracą swojej silnej pozycji. Istnieje jednak pewien haczyk, paliwem w takich piecach musi być odpowiednich rozmiarów drewno. Oczywiście istnieją firmy, w których można zamówić poporcjowane już drewno opałowe z dowozem do domu, aczkolwiek jest to stosunkowo droga sprawa. Alternatywą może być kawałkowanie drewna na własną rękę, a urządzeniem pomocnym w tej pracy będzie rębak świdrowy, który to jest bohaterem tego artykułu.

Do czego służą rębaki?

Na rynku narzędzi do porcjowania drewna oprócz rębaków świdrowych istnieją również różnego rodzaju łuparki, rozdrabniarki czy klasyczne piły mechaniczne. Wszystkie te maszyny służą do przerabiania dużych elementów na takie, które uda się spalić w piecu. To, jaką maszynę wybierzemy, uzależnione będzie w głównej mierze po pierwsze od rodzaju i wielkości bloków drewna, które mamy w planach kawałkować, jak również dostępności do sieci elektrycznej. Trzeba wiedzieć, że istnieją rębaki świdrowe zasilane właśnie na prąd, jak również takie z silnikiem spalinowym. Wszystkich, którzy pragną wykorzystywać tego rodzaju maszyny na różnego rodzaju działkach, campingach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony, powinni rozważyć kupno urządzeń na benzynę.

Jak to działa?

Zasada działania rębaka świdrowego jest bardzo prosta. Kawałki drewna ustawiane są na specjalnym stojaku, po czym z użyciem siły hydraulicznej do ich środka wprowadzany jest specjalny metalowy świder, który rozrywa drewno na mniejsze części. Siła nacisku zależy od modelu, który wybierzemy – na rynku dostępne są maszyny o większych i mniejszych mocach. Sam świder rębaka wykonany jest z bardzo trwałego stopu, dlatego odznacza się dużo wytrzymałością i precyzyjnym prowadzeniem. W przypadku tego typu ciężkiego sprzętu bardzo ważne są standardy bezpieczeństwa. Producenci rębaków świdrowych zadbali o to, aby ich produkty posiadły odpowiednie zabezpieczenia i kontrolki tak, aby ryzyko wypadku zostało ograniczone do minimum.

Z użyciem rębaków świdrowych porcjowanie drewna staje szybkie i łatwe. Praca operatora ogranicza się tutaj jedynie do układania drewna na stojaku i zbierania rozdrobnionych kawałków. To świetna alternatywa dla siekiery i klasycznego sposobu na rabanie, co jak doskonale wiemy, nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego by ułatwić swoją pracę, warto zajrzeć tutaj: https://forsplit.pl/pol_m_Luparki-do-drewna_Luparki-swidrowe-150.html i wybrać rębak świdrowy najlepiej dostosowany do swoich potrzeb.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.