Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Kabina prysznicowa w łazience z wanną?

Brakuje Ci czasu na długą kąpiel w wannie, ale nie masz miejsca na montaż dodatkowej kabiny prysznicowej w łazience? Sprytnym sposobem na rozwiązanie tego problemu są parawany nawannowe, czyli rodzaj osłony instalowanej na wannie, która pozwala na przekształcenie klasycznej wanny w wysoki brodzik. W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów parawanów nawannowych. Wśród nich dużą popularnością cieszą się m.in. parawany wieloczęściowe o konstrukcji harmonijkowej oraz klasyczne ścianki wannowe, które zapobiegają przypadkowemu zachlapaniu łazienki podczas korzystania z funkcji prysznica.

Parawany wieloczęściowe

To prawdopodobnie najpopularniejszy model parawanów nawannowych, który pozwala wziąć szybki prysznic bez narażenia łazienki na zachlapanie, a po złożeniu, pozwala korzystać z wanny w podstawowej jej funkcji – jako miejsca do przygotowania tradycyjnej kąpieli. Parawany nawannowe o konstrukcji harmonijkowej lub skrzydłowej składają się z kilku połączonych ze sobą elementów. Po rozłożeniu elementy te tworzą nieprzepuszczalną barierę przy krawędzi wanny, co zapobiega rozpryskiwaniu się wody z prysznica. Po złożeniu zapewniają swobodny dostęp do całej powierzchni wanny, co ułatwia jej mycie i przygotowanie gorącej kąpieli. Składane parawany nawannowe spotka się w wielu wariantach wysokości i kształtu. Najczęściej są to konstrukcje wykonane ze szkła osadzonego na metalowych ramach – zawiasach umożliwiających składanie i rozkładanie parawanu. Sposób instalacji parawanów może być różny, w zależności od rozwiązań zaproponowanych przez konkretnego producenta. Najczęściej takie parawany osadzane są na specjalnych metalowych profilach, które mocuje się do jednej ze ścian, do których przylega wanna.

Parawany jednoczęściowe

To rzadziej spotykane, bo nieco mniej funkcjonalne rozwiązanie. Ten rodzaj parawanu nawannowego często określany jest również jako parawan stały – instalowany przy wannie. Takie rozwiązanie sprawdzi się wówczas, gdy z wanny korzystamy sporadycznie i chcemy, by pełniła jedynie funkcję wysokiego brodzika. Parawany stałe mają konstrukcję jednoczęściową, mogą być wykonane z odpowiednio zabezpieczonego metalu lub tafli szkła osadzonej na metalowym stelażu. Ze względu na jednolitą konstrukcję takich parawanów, wiele osób uważa je za bardziej estetyczne od parawanów wieloczęściowych, w których pojedyncze elementy łączone są metalowymi zawiasami. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej oceny i upodobań konkretnych osób, w praktyce jednak parawany nawannowe wieloczęściowe wydają się rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym i w związku z tym, częściej wybieranym przez użytkowników.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.