Czy stal nierdzewna musi mieć dodatkowe certyfikaty lub atesty, aby mogła zostać przeznaczona do celów spożywczych? Jak bardzo podnosi to cenę takiego materiału? Jak wybrać firmę zajmująca się obróbką stali, która dobierze odpowiedni materiał i wykona interesujące nas podzespoły tak, żeby nadawały się do kontaktu z żywnością?
Czy atest jest konieczny?
Sam materiał wyjściowy użyty do produkcji wyrobów przeznaczonych do zastosowań spożywczych nie musi posiadać dodatkowych atestów. Warto jednak pozostawić wybór odpowiedniego materiału firmie, która będzie zajmowała się produkcją konkretnych podzespołów. Przedsiębiorstwa takie jak np. Renox, które posiadają długoletnie doświadczenie i ugruntowaną pozycję na rynku, z łatwością poradzą sobie z doborem odpowiedniego materiału. Bardzo często będą w stanie nabyć go po niższej cenie niż mógłby to zrobić sam zleceniodawca. Dlatego zlecając produkcję elementów, które mają być przeznaczone do kontaktu z żywnością warto postawić na jakość i renomę. Może się przecież okazać, że co prawda cena samej usługi jest wyższa, to jednak całkowity końcowy koszt takiego produktu będzie niższy, niż w przypadku niedoświadczonych firm.
Atest gotowego produktu
O ile w przypadku samych materiałów przepisy Unii Europejskiej i regulacje krajowe nie wymagają żadnych dodatkowych atestów, to już sam produkt, który ma być wykorzystywany w przemyśle spożywczym, musi posiadać odpowiedni atest lub świadectwo. Podstawowym kryterium jest tu obojętność wykorzystanych materiałów oraz higieniczność produktu. Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 wprost określa, iż każdy materiał lub wyrób przeznaczony do kontaktu z żywnością musi być wystarczająco obojętny – tak, aby nie dopuścić do przenikania do produktów spożywczych substancji mogących zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi.
Zalecenia projektowe
Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać to zalecenia projektowe Europejskiej Grupy Projektowej Urządzeń Higienicznych, dzięki którym wiadomo jakich zasad należy przestrzegać aby gotowy wyrób odznaczał się wysoką higienicznością wykonania. To właśnie w zaleceniach EGPUH znajdują się wytyczne dotyczące dopuszczalnej chropowatości powierzchni stali nierdzewnej, używanej w kontaktach z określonymi typami produktów spożywczych. Poza zachowaniem odpowiednio niskiej chropowatości, powierzchnia powinna być wolna od wszelkiego rodzaju wżerów fałd i szczelin. Dlatego warto postawić na firmy, które w swojej ofercie dają możliwość wykonania produktów technice spawu laserowego, która minimalizuje ryzyko powstania fałd lub szczelin, a także odznacza się dużo niższą porowatością samego spoiwa.
Szukasz sprawdzonej usługi frezowania CNC? Renox to firma z renomą i doświadczeniem.
Leave a Reply