Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Jakie okno na poddasze będzie najlepsze?

Okna zainstalowane na dachach spadzistych mogą pełnić kilka różnych funkcji. Mogą pomóc w doświetleniu poddasza, w jego wentylacji, a także zapewnić wygodny dostęp do komina lub kominków wentylacyjnych zainstalowanych na dachu. Z uwagi na rodzaj zadania, jakie mają pełnić okna dachowe, właściciele domów decydują się na instalację ich konkretnego typu. Najpopularniejsze ich rodzaje to okna obrotowe, okna uchylno-obrotowe i okna włazowe, otwierane na bok. Kiedy wybieramy określony rodzaj okna?

Okna, które mają doświetlić poddasze

Obrotowe okna to najpopularniejszy rodzaj okien dachowych instalowanych na dachach spadzistych w domach jednorodzinnych i na poddaszach w kamienicach lub domach wielorodzinnych również z tego typu dachem. Jeśli naszym celem jest jedynie doświetlenie wnętrza poddasza, okna obrotowe o stosunkowo prostej konstrukcji będą najlepszym możliwym wyborem. Takie okna uchylają się w ten sposób, że górna część okna dachowego przesuwa się do wnętrza domu, a dolna na zewnątrz lub odwrotnie. Sposób uchylania okien obrotowych został zaprojektowany specjalnie z myślą o dachach spadzistych. Mechanizm uchylania okna jest niezawodny i trwały, i co równie ważne, bardzo wygodny ze względu na ograniczoną ilość miejsca na poddaszu.

Okna, które zapewniają dobrą wentylację

Do wentylowania i doświetlania poddaszy najczęściej wykorzystuje się wspomniane wcześniej okna dachowe obrotowe i okna uchylno-obrotowe. Ten drugi rodzaj konstrukcji jest niezwykle użyteczny, jeśli naszym podstawowym celem jest wietrzenie poddasza. Okna uchylno-dachowe możemy uchylić do góry, dzięki czemu dolna krawędź okna pozostaje na miejscu, a górna część okna wysuwa się na zewnątrz – pod większym kątem niż kąt nachylenia dachu. Takie rozwiązanie zapewnia dobrą wentylację i nie ogranicza miejsca wewnątrz domu. Uchylone okno samoczynnie się nie zamknie, dlatego w razie opadów deszczu musimy pamiętać o jego szybkim zamknięciu – tak by woda nie dostała się do wnętrza domu.

Okna, które pozwalają wejść na dach

Jeśli chcemy zapewnić sobie łatwy dostęp do komina lub kominków wentylacyjnych, powinniśmy zainwestować w przynajmniej jedno okno włazowe. Tego typu okna uchylają się na bok, co pozwala w wygodny sposób dostać się na dach. Dobrze, gdy takie okno zlokalizujemy w pobliżu komina, co ułatwi prowadzenie ewentualnych prac konserwacyjnych na dachu. Okna dachowe włazowe powinny znaleźć się na każdym dachu spadzistym, najlepiej po jednym takim oknie z każdej strony dachu, tak by zapewnić sobie łatwy dostęp do komina i kominków wentylacyjnych.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.