Odpowiednie rozplanowanie magazynu pomoże zaoszczędzić w przyszłości sporo problemów związanych z przechowywaniem produktów. Regały i półki muszą być dobrane względem konkretnych możliwości magazynu (jego wielkości) oraz pod kątem towarów, jakie będą na nich składowane. Ważne są także inne parametry, o których jest mowa poniżej.
Wybór pod względem produktu
Każdy regał magazynowy ma określony udźwig. O jego wartości informuje zawsze producent. Udźwig, czyli maksymalna dopuszczalna waga towaru, jaki umieszczamy na półce zależy od technologii produkcji i rodzaju zastosowanych materiałów. Różnice pod tym względem są ogromne.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje regałów magazynowych: o konstrukcji zaczepowej oraz skręcane za pomocą śrub. Zaletą tych pierwszych modeli jest prosty montaż, podczas gdy regały na śruby wymagają więcej czasu podczas składania. Najważniejsze jest, aby słupy nośne były w stanie nosić duże obciążenia, bo to od nich zależy stabilność całego mebla. Słupy produkowane są z blachy o grubości półtora do trzech milimetrów. Nie trudno się domyślić, że im grubsza blacha, tym regał magazynowy jest wytrzymalszy.
Istotne jest również samo wykonanie półek. Odpowiednią nośność półek zapewniają zagięcia krawędzi lub dodatkowe elementy, których zadaniem jest usztywnienie półek. Półki, które są wykonane z płyty wiórowej muszą mieć podparcie z czterech stron, przy czym same półki powinny mieć odpowiednią grubość. Tego typu półki mają dużą nośność i nadają się do przechowywania ostrych narzędzi, bez obawy, że się zniszczą czy stępią. W razie, gdyby sama półka uległa zniszczeniu, łatwo można ją wymienić na nową. Dodatkowym plusem jest stosunkowo niski koszt wymiany. Regały tego typu są ogólnie tańsze od metalowych, natomiast ich wadą jest zerowa wodoodporność – a zatem w magazynie musi być bardzo sucho.
Regały metalowe, które posiadają również metalowe półki mają ładniejszą estetykę, dlatego nadają się także do przechowywania w biurach, przychodniach, archiwach i innych tego typu placówkach. Ich dużą zaletą jest łatwość utrzymania czystości, ponieważ mają gładką powierzchnię, do której nie przywiera brud. Nie nadają się jednak do składowania przedmiotów ostrych, które mogą uszkodzić lakier. Najodporniejsze są regały wykonane ze stali ocynkowanej, która jest odporniejsza na zarysowania i wilgoć. Modele ocynkowane są również tańsze od lakierowanych.
Bardzo ważny jest dobór optymalnego rozmiaru półek, który musi odpowiadać na potrzeby magazynu – uwzględniając jego wielkość i rodzaj składowanego towaru. W ten sposób będziemy mogli maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Warto też pamiętać, że im wyższy będzie regał magazynowy, tym szersze muszą być alejki między jednym a drugim.
Leave a Reply