Drony stają się coraz powszechniejszymi urządzeniami używanymi w całej Polsce, a także na całej świecie. W każdym kraju obowiązują nieco inne zasady ich użytkowania amatorskiego, wszędzie jednak istotne jest to, aby dbać przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo otoczenia. Zanim zdecydujemy się na zakup tego sprzętu, powinniśmy sprawdzić, jakie parametry są istotne podczas podejmowania decyzji o modelu dronu.
Określić użytek
Na początek powinniśmy sobie zadać pytanie, po co właściwie jest nam dron. Określenie charakteru jego użytkowania jest bardzo pomocne w dobieraniu odpowiedniego sprzętu, bo pozwala na zidentyfikowanie naszych oczekiwań, a co za tym idzie, wybór takiego dronu, który będzie zupełnie odpowiedni dla naszego celu. Dzięki temu nie tylko możemy zaoszczędzić, ale też uchroni nas to przed zakupem urządzenia zupełnie niewłaściwego.
Użytkowość dronów dzieli się na trzy kategorie. Pierwsza z nich to drony, które mają użytek amatorski. Jest to najszersza i zwykle najtańsza półka sprzętowa, dostępna praktycznie głównie z marketach i ogólnych sklepach ze sprzętem. Zwane są one również dronami rozrywkowymi. Zazwyczaj pozwalają na naukę sterowania, lądowania i ogólnie obsługi sprzętu, dlatego często są pierwszym urządzeniem, na jakie decydują się ich wielbiciele.
Do użytku półprofesjonalnego polecane są drony nieco wytrzymalsze i mogące latać nieco dłużej niż te z półki amatorskiej. Jednocześnie, ich cena jest również wyższa, co związane jest często z obecnością dobrej kamery czy lepszych materiałów.
Półka profesjonalna to drony w najwyższej cenie, ale też najbardziej wytrzymałe oraz sprawdzające się także podczas kiepskiej pogody. Doskonale realizują się one w firmach zajmujących się profesjonalnym kręceniem filmów i robieniem zdjęć – głównie dlatego, że są dość niezawodne, mogą dłużej latać i mają wysokiej jakości kamery i aparaty, w tym także lustrzanki.
Taniej, czyli jak?
Najtańsze drony to wydatek rzędu kilkuset złotych; taki sprzęt jest łatwo dostępny, ale sprawdzi się przede wszystkim u osób, które chcą nauczyć się obsługi albo po prostu polatać kilka minut. Zwykle działają krócej niż 10 minut, są mało odporne na pogodę, nie posiadają kamery – a także zrobione są z plastiku. Wraz ze wzrostem ceny wzrasta też jakość wykonania dronów. Co to oznacza? W najlepszych modelach używane jest super lekkie i wytrzymałe włókno węglowe, dzięki czemu dron może latać dłużej nawet ze sporym obciążeniem pod postacią lustrzanki. Te drony są też bardziej odporne na uszkodzenia – ale nadal można je robić, jeśli nie umiemy nimi sterować.
Leave a Reply